Kraków: Szkolenie dla liderek kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć



Zapraszamy do udziału w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia – we współpracy z Autonomią -działań w ramach światowej kampanii „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć” w 2016 roku oraz zapoznającym z metodą WenDo – budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona
dla kobiet i dziewcząt.
Zaproszenie skierowane jest do kobiet , w tym z grup narażonych na przemoc i dyskryminację krzyżową (ze względu na płeć i inne współwystępujące przesłanki takie jak: niepełnosprawność, orientacja psychoseksualna, tożsamość płciowa, pochodzenie etniczne i narodowe, wiek, status społeczno-ekonomiczny i in.), przede wszystkim tych pracujących lub współpracujących z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi, interwencyjnymi, socjoterapeutycznymi i pomocowymi.
Szkolenie:
Miejsce: Kraków
Termin: 23 – 25 września 2016

Czas trwania
Szkolenie rozpocznie się w piątek o godzinie 14:00.
Zajęcia:
• piątek: 14.00 – 19:00,
• sobota: 9:30 – 12:30, przerwa na lunch, 14:00 – 19.00,
• niedziela 9:00 – 12:00, przerwa 12:30 – 15:00
Udział w całym warsztacie jest obowiązkowy.

Program
Szkolenie będzie się składało z zajęć dotyczących przemocy ze względu na płeć, prowadzenia wspólnych działań w ramach kampanii „16 Dni…” oraz warsztatu WenDo – czyli metody budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla kobiet* i dziewcząt jako upełnomocniającej (empowermentowej) metody przeciwdziałania i przeciwstawiania się przemocy ze względu na płeć.

Udział w szkoleniu wiąże się z zaangażowaniem na zasadzie wolontariatu w działania w ramach kampanii, szczególnie w okresie miedzy 25 listopada a 10 grudnia 2016.

Szkolenie będzie obejmowało takie zagadnienia jak:
• Płeć społeczno – kulturowa (gender) i jej znaczenie w kontekście przemocy ze względu na płeć.
• Społeczne i kulturowe wzorce przypisywane mężczyznom i kobietom – uprzedzenia, obyczaje i stereotypy, które mogą skutkować zachowaniami agresywnymi i przemocą ze względu na płeć.
• Dyskryminacja i przemoc ze względu na płeć (mity i fakty na temat przemocy; rodzaje, formy, skala; przemoc rówieśnicza ze względu na płeć).
• Międzynarodowa kampania „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć” – historia, założenia, przykłady dotychczasowych działań.
• Możliwości prowadzenia działań społecznych przeciwko przemocy ze względu na płeć w ramach Kampanii.

Integralną częścią szkoleń będą zajęcia warsztatowe metodą WenDo.

WenDo to feministyczna, skoncentrowana na upełnomocnieniu kobiet odpowiedź na przemoc wobec kobiet i dziewczynek oraz inną przemoc ze względu na płeć. Nazwa pochodzi od angielskiego „women” (kobiety) i japońskiego „do” (droga). Droga Kobiet/WenDo to metoda budowania pewności siebie, poczucia sprawczości, odzyskiwania siły i mocy, głosu i ciała, decyzyjności i podmiotowości. Korzysta z narzędzi związanych z komunikacją interpersonalną i asertywnością, z podstawowych technik samoobrony fizycznej oraz pracy z ciałem, oddechem i głosem. Aby wziąć udział w WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności.

Kampania „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć” to międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy ze względu na płeć. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw. W „16 dniach” mieści się także 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu. W kampanii „16 Dni….” co roku bierze udział ponad 2000 organizacji w blisko 158 krajach. Dodatkowe informacje o kampanii znajdziesz na stronie www.kampania16dni.pl i www.autonomia.org.pl.

Udział w Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć 2016
Osoby biorące udział w szkoleniu podejmują się jednocześnie przeprowadzenia 1 działania edukacyjnego/ informacyjnego skierowanego do min. 15 osób w miejscu swojej działalności zawodowej/społecznej (zorganizowanie spotkania, pogadanki, projekcji, konkursu lub innej akcji/działania) w ramach tegorocznej kampanii „16 dni…”, tj. między 25 listopada a 10 grudnia 2016 r.

Uczestniczki szkoleń otrzymają materiały do prowadzenia samodzielnych działań edukacyjnych i informacyjnych w ramach Kampanii 16 dni akcji… (prezentacje, broszury, ulotki, gadżety). Zostaną im także udostępnione materiały audiowizualne (filmy edukacyjne, wraz z podręcznikami do prowadzenia zajęć).

Współpraca będzie się odbywała na zasadzie wolontariatu (z uczestnikami szkolenia fundacja Autonomia podpisze stosowną umowę). Wszystkie osoby, które ukończą szkolenie i przeprowadzą indywidualnie lub w grupach działania w ramach kampanii „16 Dni Akcji…” otrzymają zaświadczenia o udziale w szkoleniu i wolontariacie w ramach kampanii.

Szkolenie nie przygotowuje do pracy w charakterze trenerki WenDo (kurs trenerski to ponad 360 godzin zajęć).

Szkolenie poprowadzą: Agata Teutsch i Ewa Rutkowska

Koszty, noclegi, wyżywienie
Dzięki środkom własnym fundacji Autonomia i dofinansowaniu osoby uczestniczące nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w zajęciach.

Osobom spoza Krakowa postaramy się zapewnić noclegi ze śniadaniem (23/24 i 24/25 września), wszystkim uczestniczkom zapewniamy poczęstunek w ciągu dnia w sobotę i w niedzielę oraz zwrot kosztów podróży na podstawie biletów PKP (2 klasa) lub PKS.

Zgłoszenia przesłane w oparciu o formularz on line przyjmujemy do 31 sierpnia 2016.

Uwaga: W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc, osoby realizujące projekt dokonają wyboru uczestniczek w oparciu o założenia związane z realizacją działań w ramach kampanii (kryteria geograficzne, i odnoszące się do grup kobiet i dziewcząt narażonych na dyskryminację i przemoc o charakterze intersekcjonalnym).

*oraz osób socjalizowanych do roli kobiety

Informacja o projektach, w ramach których realizowane jest szkolenie

Zatrzymać przemoc – kompleksowy system wsparcia i oddziaływań terapeutycznych dla osób doświadczających przemocy ze względu na płeć” oraz „ZERo przemocy – Zaangażowanie, Edukacja, Rzecznictwo przeciwko przemocy ze względu na płeć” finansowanych ze środków: Funduszu Małych Grantów dla Programu PL14 „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, oraz Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com