Gospodarka Troski dr. Zofia ŁapniewskaZapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Gender i seksualność w nauce i praktyce społecznej”.

Naszą gościnią będzie dr. Zofia Łapniewska, która wygłosi referat pt. „Gospodarka troski”.

Spotkanie jest otwarte i nieodpłatne, wszystkie osoby zainteresowane gorąco zapraszamy!

Na seminarium porozmawiamy o założeniach ekonomii feministycznej i jej relacji do współczesnych zmian gospodarczych, które projektują naszą wspólną przyszłość. Z jednej strony mówimy i obawiamy się robotyzacji przemysłu, znikających miejsc pracy, Gospodarce 4.0 – odwołującej się do „human cloud”, a z drugiej strony obserwujemy rosnący popyt na opiekę (starzejące się społeczeństwa), którą trudno będzie zautomatyzować. O utopiach i dystopiach, dochodzie podstawowym i gwarancjach zatrudnienia, obecnej polityce gospodarczej rządu, a także feministycznej odpowiedzi na nie, będziemy rozprawiać już pod koniec stycznia.

W ramach przygotowań do seminarium zalecamy przeczytanie dwóch tekstów:

1. Zofia Łapniewska, 2014. „Ekonomia z perspektywy gender” W: J. Kapela (red.) Gender: Przewodnik Krytyki Politycznej, s. 168-179. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej. https://www.academia.edu/13765984/Ekonomia_z_perspektywy_gender

2. Zofia Łapniewska. 2017. „Etyka troski a gospodarka przyszłości.” Praktyka Teoretyczna 2(24): 101-122. http://serwer1745813.home.pl/numery/PT_nr24_2017_Gwarancja_zatrudnienia_czy_dochod_podstawowy/04.Lapniewska.pdf

dr ZOFIA ŁAPNIEWSKA – ekonomistka i feministka, adiunktka w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2012-2016 przebywała za granicą jako podoktorska badaczka m.in. w Niemczech na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i Wielkiej Brytanii na London School of Economics and Political Science. Jej artykuły zostały opublikowane w takich pismach jak Feminist Economics, czy Review of Radical Political Economics.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com