Gdańsk: Imigrantki i uchodźczynie w Polsce – warsztaty integracyjne



Spotkanie integracyjne z imigrantkami i przedstawicielami i przedstawicielkami społeczności lokalnych w Gdańsku ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń kobiet z Czeczenii i Ukrainy.

Prowadzenie: Natalia Kowaliszyna (Ukraina), Hedi Alieva (Czeczenia), Katarzyna Kadziela (Fundacja im. Izabeli – Jarugi Nowackiej, Warszawa)

Ze wzgledu na ograniczoną ilośc miejsc ze względu na wspólny posiłek prosimy o potwierdzenie udziału poprzez wysłanie maila na adres Krzysztofa Iwanowa: iwanow@neww.org.pl

Podczas spotkania zapoznamy się ze specyficzną sytuacją uchodźczyń i imigrantek w Polsce.

Mimo, że media wiele uwagi poświęcają problematyce uchodźców i imigrantów to niewiele, o ile w ogóle, poświęca się uwagi specyficznej sytuacji kobiet. Tymczasem imigrantki i uchodźczynie maja wiele problemów odmiennych od mężczyzn.

Kobiety w sytuacji konfliktu zbrojnego są bardziej narażone na przemoc, szczególnie gwałty, mężczyźni najczęściej mają za sobą doświadczenia walki zbrojnej, przemocy, której są̨ zarówno ofiarami, jak i sprawcami. Kobiety potrzebują̨ pomocy psychologicznej, uwzgledniającej ich specyficzne doświadczenia i źródła problemów.

Następny obszar bardzo problematyczny wśród migrantek to zdrowie. Sytuację ogólnie niskiego poziomu wiedzy na temat zdrowia, oraz ograniczony dostęp do lekarzy pogarszają̨ tabu kulturowe cechujące sferę seksualności kobiet. Ciąża, problemy z płodnością̨, możliwości antykoncepcji nie są̨ tematami, o których łatwo rozmawiają̨ kobiety z tradycyjnych kultur. Niepewna sytuacja migrantek, w szczególności uchodźczyń́ nie sprzyja chęci zakładania rodzin i posiadania dzieci.

Kolejnym obszarem gdzie sytuacja kobiet-migrantek rożni się od sytuacji mężczyzn – to przemoc fizyczna i psychiczna. Mówimy zarówno o przemocy ze strony członków rodziny, jak i przemocy ze strony pracodawców. Osoby doświadczające przemocy często nie korzystają z istniejących instrumentów ochrony; Nie zawsze są̨ świadome swoich praw i możliwości, nie mają pewności, że dostaną odpowiednią skuteczną pomoc, ze względów kulturowych „o tych rzeczach” się̨ nie mówi, a jak się̨ mówi, to dla kobiety może oznaczać́ to wykluczenie ze wspólnoty – winą obarcza się̨ ofiarę̨, nie sprawcę. Dodatkowo ofiary przemocy mogą̨ nie przyznawać́ się̨ do doświadczeń́ przemocy w obawie przed oskarżeniem szkalowania własnej społeczności.

(w oparciu o publikację dr. Joanny Fominy Czy migracja ma płeć́? Analiza działalności organizacji pozarządowych wspierających migrantów w Polsce, ISP).

Spotkaniu będą towarzyszyły warsztaty, które maja na celu wspomożenie procesu integracyjnego. Spotkanie nie będzie poświęcone wyłącznie dzieleniu się swoimi historiami dotyczącymi przyczyn ucieczki z rodzinnego kraju i opowiedzeniu o tym kim są, ale również wspólnym aktywnościom np. wspólnemu spożywaniu tradycyjnych potraw z Ukrainy i Czeczeni oraz Polski.

Spotkanie organizowane jest przez Fundacje Współpracy Kobiet NEWW w partnerstwie z Fundacją im. Róży Luxemburg w Warszawie oraz Fundacją im. Izabeli Jarugi Nowackiej.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com