Zmarła Marina Ginestà

Ginesta Marina, ikona hiszpańskiej wojny domowej dzięki jednej z najbardziej znanych fotografii z 1936 roku uwieczniającej bojowniczkę w Barcelonie, zmarła dziś w Paryżu w wieku 94 lat, jak poinformował jej syn Manuel Perianez.

María Ginestà. Julio 1936-1

Ginesta, która po wojnie musiała chronić się we Francji, a następnie w Republice Dominikańskiej przed powrotem do Europy, zmarła w szpitalu w stolicy Francji, gdzie mieszkała przez ostatnie 40 lat , wyjaśnił Perianez. Urodziła się 29 stycznia 1919 roku w Tuluzie, ale w 1930 roku jej rodzice przenieśli się do Barcelony, gdzie od wczesnej młodości aktywnie angażowała się w okresie Republiki w działania PSUC (Partido Socialista Unificado de Cataluña) [Zjednoczona Partia Socjalistyczna Katalonii].

Zdjęcie wykonane przez Johna Guzmana kilka dni po rozpoczęciu wojny domowej, 21 lipca 1936 roku na dachu Hotel Colon Barcelona z karabinem na ramieniu, sprawiło, że w wieku 17 lat, kiedy pracowała jako tłumaczka i dziennikarka, stała się symbolem walki. Marina Ginesta ranna opuściła Hiszpanię pod koniec wojny i – przed wyruszeniem na wygnanie na Dominikanę – była leczona w Montpellier. Na statku poznała swojego przyszłego pierwszego męża. W 1946 musiała znowu uciekać, tym razem z Republiki Dominikany, represjonowana przez dyktatora Rafaela Trujillo. Ponownie wyszła za mąż za belgijskiego dyplomatę, z którym wrócił do Barcelony w 1960 roku.

Chwała i pamięć bohaterkom!

Tłumaczenie: Agnieszka Ziółkowska

design & theme: www.bazingadesigns.com