Paragwaj: Zgwałconej 14-latce odmówiono aborcji. Zmarła w trakcie porodu

Iga Dzieciuchowicz

14-letnia dziewczynka zaszła w ciążę w wyniku gwałtu – w Paragwaju obowiązuje restrykcyjne prawo antyaborcyjne, które zabrania przerwania ciąży nawet w tym przypadku. Ciążę można przerwać tylko wtedy, gdy życie kobiety jest poważnie zagrożone.

Dziewczynka przebywała w szpitalu od miesiąca, ponieważ pojawiły się komplikacje. Lekarze mimo to zdecydowali, że będzie rodziła siłami natury. W trakcie porodu pojawiły się problemy z oddychaniem, dopiero wówczas personel szpitala podjął decyzję o cesarskim cięciu. Na uratowanie nastolatki było za późno – zmarła z powodu zatoru, który doprowadził do zatrzymania akcji serca. 

– Jej ciało nie było gotowe na ciążę – mówił Hernán Martinez, dyrektor Narodowego Szpitala w Itaguá. Noworodek przeżył poród, jest podłączony do aparatury umożliwiającej oddychanie.

W 2015 roku dziecko urodziła 10-latka, która także była ofiarą gwałtu, a władze nie dopuściły do aborcji. Rząd Paragwaju zobligował się do pomocy i zapewnienia dziewczynce własnego mieszkania. Amnesty International podaje, że rząd nie wywiązał się z tej obietnicy. W 2015 roku 889 Paragwajek w wieku od 10 do 14 lat urodziło dzieci. 

design & theme: www.bazingadesigns.com