Zgwałcona i zamordowana 7-latka. Protesty w całym Pakistanie

Iga Dzieciuchowicz

Porzucone na śmietnisku ciało 7-letniej Zainab Ansari znaleziono na początku stycznia. Dziewczynka została zgwałcona i brutalnie zamordowana, gdy wracała z lekcji Koranu. Przez kraj przeszła fala protestów – to już kolejne zabójstwo dziecka na tle seksualnym. Kobiety zaczęły głośno mówić o przemocy i molestowaniu seksualnym.

Władze prowincji Pendżab ujęły sprawcę – to 24-latek, z którym śledczy powiązali też inne, nierozwiązane dotychczas zabójstwa dzieci. Przeanalizowano prawie 1200 próbek DNA, jedna z nich pokrywała się z tymi, które znaleziono na ciele dziewczynki i innych miejscach zbrodni. – Bestia się przyznała – powiedział minister Szahbaz Szarif dodając, że seryjny morderca powinien zostać publicznie powieszony. Rodzice dziecka mają żal do policji, że nie ostrzegła społeczności przed grasującym w okolicy seryjnym mordercą.

Na ulice Pakistanu wyszły tysiące ludzi w proteście przeciwko opieszałości policji i niedostatecznych działaniach rządu w kierunku zapewnienia ochrony dzieciom. W Kasur, mieście z którego pochodziła dziewczynka, w ostatnim czasie zgwałcono i zamordowano 20 dzieci.  To m.in. 7-letnia Laiba, której zmaltretowane ciało znaleziono na terenie budowy, a także 8-letni Imran, którego zwłoki porzucono w plastikowej torbie na polu pszenicy. Rodzice ofiar uważają, że policja tuszowała te przestępstwa.

Tymczasem kobiety coraz częściej mówią głośno o molestowaniu seksualnym, którego doświadczyły w dzieciństwie. Publicznie powiedziała o tym znana projektantka mody Maheen Khan, którą wykorzystywał w dzieciństwie nauczyciel Koranu. Aktorka i działaczka Nadia Jamil również przyznała, że doświadczyła przemocy seksualnej w dzieciństwie.

– Mówimy teraz: wystarczy. Powinnyśmy były obudzić się dawno temu. Wstydzę się, że doszło do śmierci tej małej dziewczynki. Najbardziej poraża mnie cisza, kiedy dziecko jest gwałcone. Rodzice często mówią córkom: ‚nie mów o tym nikomu’. Nasze milczenie to przyzwolenie na molestowanie seksualne dziecka – tłumaczyła Maheen Khan w rozmowie z Associated Press.


*Cytaty pochodzą z tekstu Zgwałcona i zamordowana 7-latka porzucona na śmietnisku. Pakistańczycy mówią ‚dość’, opublikowanego na portalu gazeta.pl 24 stycznia 2018.

design & theme: www.bazingadesigns.com