Studenckie zamieszki na Uniwersytecie w Berkeley przeciwko wystąpieniu Milo Yiannopoulosa, mizogina, rasisty i homofoba

Około 1,5 tysięcy studentek i studentów protestowało przeciwko wystąpieniu Milo Yiannopoulosa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Poleciały race i kamienie.

32-letni Milo Yiannopoulos jest redaktorem prawicowego portalu Breitbart, zagorzałym zwolennikiem Donalda Trumpa, a także jednym z przedstawicieli ruchu alt-right (amerykańskiej wersji skrajnej, populistycznej prawicy).

Teksty, które publikuje w przestrzeni internetu są pełne mizoginii, rasizmu i homofobii. Obraża imigrantki_ów, feministki_ów, osoby chore i z niepełnosprawnościami.

Przykładowe tytuły artykułów Yiannopoulosa: „Antykoncepcja sprawia, że kobiety są nieatrakcyjne i szalone.”, Wolisz, żeby twoje dziecko było feministką, czy żeby miało raka?”.

Na Uniwersytecie Stanforda miał wystąpić w spotkaniu pt. „Kobiety i technika” na temat biologicznej niższości kobiet w nauce.

W wyniku reakcji studentów i studentek, a także wsparcia ze strony środowisk anarchistycznych wydarzenie zostało odwołane, a alt-prawicowca ewakuowano.

W tym kontekście warto przypomnieć obecność mizoginicznych, homofobicznych czy rasistowskich organizacji i postaci na polskich uczelniach, które również stały się przedmiotem protestów. Pierwsze z brzegu na Uniwersytecie Warszawskim: Ordo Iuris, ONR czy przeciwko wizycie Paula Camerona.

Przypomnijmy też przemocowe zachowania prawicowych bojówek, które w ostatnich latach siłą przerwały wydarzenia o charakterze naukowym: wykład prof. Baumana, prof. Środy czy najnowsze – pokaz filmu koła naukowego Queer UW.

Bagatelizowanie publicznego głoszenia nienawistnych, dyskryminacyjnych poglądów prowadzi do eskalacji agresji, a w konsekwencji daje przyzwolenie także i na zachowania.

Na Uniwersytetach nie ma miejsca na jakąkolwiek formę dyskryminacji przemycaną pod płaszczykiem quasi-naukowości, a protestowanie przeciwko używaniu języka pełnego uprzedzeń, stereotypów i nienawiści nie da się sprowadzić do różnic światopoglądowych.

CF

design & theme: www.bazingadesigns.com