Zakaz edukacji seksualnej w Polsce? PiS chce 5 lat więzienia dla edukatorek i edukatorów seksualnych

Iga Dzieciuchowicz


Do Sejmu trafił nowy projekt ustawy, która ma regulować kwestie związane z edukacją seksualną. PiS zasłania się słowami o „ochronie praw dziecka”, ale w praktyce proponowane zmiany mogą poderżnąć gardło edukacji seksualnej. A jej poziom i tak jest fatalny.

fot. Grupa Ponton

Na wyścig absurdów ze strony partii rządzącej nie trzeba było po wyborach długo czekać. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego „Stop pedofilii”, na którą ekstatycznie zareagowali posłowie PiS i Konfederacji.  Projekt nie ma za wiele wspólnego z pedofilią – penalizuje edukację seksualną, która w Polsce i tak jest na fatalnym poziomie. Ostatnie badania pokazały też, że Polska jest na ostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji – to tylko 31, 5 proc., w Niemczech to już 75,1 proc., we Francji ponad 90). Nowe przepisy mogą w praktyce zarżnąć jakiekolwiek działania edukacyjne w obszarze rozwoju i seksualności człowieka, otwierają spore pole do nadużyć np. dla upolitycznionych prokuratorów. Środowiska ultrakatolickie rozwijają artykuł 200 b o zapis „pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim” – autorzy projektu proponowali, by groziły za to trzy lata więzienia, ale PiS chce podwyższenia kary do pięciu lat. Dziś w godz. 17.30.-19.15 odbędzie się kolejne głosowanie.

Propozycje zmian (za Oko.press):

Art. 200b. §1. Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§2. Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego.

§3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §2 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§4. Kto propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Chodzi oczywiście o walkę z edukację seksualną i obsesje prawicy, która wszędzie widzi „seksualizację dzieci”. Co może podchodzić pod propagowanie zachowań pedofilskich? Autorzy projektu wymieniają zajęcia dotyczące:

 • antykoncepcji,
 • profilaktyki ciąż wśród nieletnich i chorób przenoszonych drogą płciową (np. HIV i AIDS),
 • dojrzewania i dorastania; dokument wymienia zwłaszcza takie problemy jak:
  – równość, tolerancja, różnorodność,
  – przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu,
  – przeciwdziałanie przemocy,
  – homofobia,
  – tożsamość płciowa, gender.

Kto może zostać ukarany? Właściwie każdy. Nauczyciele, edukatorki, wydawcy, dziennikarki, aktywiści. Jest też zapis o karze do trzech lat więzienia za „pochwalanie podejmowania obcowania płciowego przy pomocy środków masowego przekazu”. Możliwe, że Anja Rubik za swoją książkę „sexedpl” pójdzie siedzieć.  W projekcie jest wiele błędów, m.in. zapis o „osobie małoletniej” poniżej 18 roku życia. W tej chwili w Polsce dopuszczona jest aktywność seksualna powyżej 15 roku życia.

Dokument zrównuje pedofilię z homoseksualizmem  – podaje przykłady ze świata, w którym osoby nieheteroseksualne wykorzystywały dzieci (choć pierwszym z brzegu może być przykład afer pedofilskich z polskiego kościoła). Autorzy zmiany w przepisach motywują standardami wychowania seksualnego WHO, które rzekomo namawiają czteroletnie dzieci do masturbacji i „zabawy w doktora”.

Musimy być solidarne i solidarni, to gwarancja skutecznego sprzeciwu. Przygotujmy się na masowe protesty i demonstracje. Nie składamy czarnych parasolek! Polska musi być bezpiecznym domem dla wszystkich.


Demonstracja Jesień średniowiecza:

Bydgoszcz
Cieszyn
Elbląg
Gdańsk 
Gorzów Wielkopolski
Grudziądz
Katowice
Kielce
Kraków 
Legnica
Łódź
Olsztyn
Poznań
Szczecin
Toruń
Warszawa
Wrocław
Węgorzewo
Londyn

design & theme: www.bazingadesigns.com