Akcja na Twitterze #YesAllWomen

Wszystko zaczęło się w piątek 23 maja w stanie California USA, kiedy to 22-letni Elliot Rodger postanowił ukarać studentki z Uniwersytetu California-Santa Barbara za to, że w wieku 22 lat ciągle jest prawiczkiem. Jadąc swoim samochodem przez kampus zabił 6 osób strzelając z własnej legalnej broni. Dzień wcześniej umieścił film na YouTube o nazwie „Zemsta Elliota Rogera”, w którym to obwinia kobiety za wszystkie swoje niepowodzenia w życiu intymnym i domaga się tego co mu się należy – kobiecego ciała.

leadMedia natychmiast zaczęły analizować jego stan psychiczny i to, że cierpiał na zespół Aspergera. Nigdzie nie było wzmianki o tym, że był mizoginem i miał powiązania z grupa MRA (Men’s Rights Movement) uważaną, choć jeszcze nieoficjalnie, za grupę szerzącą nienawiść. To była kropla w czarze goryczy dla wielu kobiet. Twitter w odpowiedzi wypełnił się postami z hashtagiem #YesAllWomen, gdzie kobiety i dziewczynki dzielą się swoimi doświadczeniami z przemocą wobec kobiet. W ciągu pierwszych 24 godzin pojawiło się 250 tys. twittów, a po 48 godzinach jest ich już ponad 600 tysięcy! Jest to swego rodzaju encyklopedia tego jak patriarchalny system traktuje kobiety. Przytoczę kilka przykładów:

#YesAllWomen because when we’re offended at something we are told we are ‚too sensitive’ & ‚it was a joke’ rather than given an apology

(Ponieważ kiedy ktoś nas obraża mówi się nam, ze jesteśmy zbyt wrażliwe i, że to był tylko żart zamiast nas po prostu przeprosić)

Because every single woman I know has a story about a man feeling entitled to access to her body. Every. Single. One. #YesAllWomen

(Ponieważ absolutnie każda kobieta, którą znam ma historię o mężczyźnie, który uważa/ł, że ma prawo do jej ciała. Każda)

Girls grow up knowing that it’s safer to give a fake phone number than to turn a guy down. #yesallwomen

(Dorastające dziewczynki wiedzą, że bezpieczniej jest dać zmyślony numer telefonu niż powiedzieć nie)

#yesallwomen because when someone writes threats about us online, Twitter says it is ‚not abuse’, not a warning sign, not even unusual

(Ponieważ kiedy ktoś wysyła nam pogróżki na internecie, Twitter mówi, że to nie jest nadużycie, że to nie jest znak ostrzegawczy, to nie jest nawet wyjątkowe)

In college, a police officer told us to scream FIRE if we were in danger of being assaulted otherwise people won’t get involved #YesAllWomen

(Na studiach policjant powiedział nam, że w razie zagrożenia mamy krzyczeć „pożar”, bo inaczej ludzie nam nie pomogą)

Te wszystkie listy, posty i deklaracje młodego Elliota to tylko bełkot zaburzonego młodego człowieka który chce oczyścić świat, uwalniając go od seksu i miłości poprzez likwidację kobiet i wprowadzenie ich do obozów koncentracyjnych jest wyraźnie ponad wszelkie urojenia. Jego retoryka i przekonanie o tym, że dostęp do kobiecego ciała mu się należy jest wywołana przez tą samą antykobiecą ideologię, która promuje MRA. Powiedziano nam, aby nie zwracać uwagi na ideologię obłąkanego mordercy, ale co mamy zrobić, gdy ta ideologia jest tak rozpowszechniona jak mizoginia?

Opowiedz swoją historię na Twitterze. Weź udział w akcji #YesAllWomen, bo my to wszystkie znamy i żyjemy z tym na codzień.

Tłumaczenie: Digitalpenguin

design & theme: www.bazingadesigns.com