Wyścig rowerowy na rzecz podniesienia świadomości nt. przemocy wobec kobiet

Ponad sto osób świętowało „Orange Day to End Violence” 25 sierpnia 2014. Obchodom towarzyszył wyścig rowerowy w mieście Bamyan w Afganistanie, zorganizowany przez organizację nonprofit – Shuhada.

W wyścigu uczestniczyło 15 dziewczyn w ramach podnoszenia świadomości nt. przemocy wobec kobiet. Wiele osób, w tym rządowi i szkolni liderzy prowincji, eskortowało zawodniczki do linii mety. Trzy pierwsze dziewczyny otrzymały nagrody.

aodjdjlaoj_a (7)

Z noty prasowej Shuhady: „Od ponad dekady, społeczeństwo obywatelskie Afganistanu, wspierane społecznością międzynarodową, zabiegało o zakończenie przemocy ze względu na płeć, ze szczególnym naciskiem na przemoc wobec kobiet i dziewczyn. Rezultatem tych działań był znaczący postęp i ważne osiągnięcia w zakresie zapewnienia równych praw dla kobiet i dziewczyn. Dzisiaj, prawa kobiet i równość kobiet i mężczyzn zapisane są w konstytucji Afganistanu i w rządowej ustawie o Zapobieganiu Przemocy Wobec Kobiet  (EVAW Law)”.

Korzystając z obchodów Orange Day, Shuhada, przy wsparciu UN Women, wyraziła swoje wsparcie dla tej ustawy jednocześnie przypominając ludziom o jej istnieniu. Z treścią ustawy, organizacja chce szczególnie dotrzeć do młodzieży, mężczyzn i przywódców duchowych. Ustawa, wprowadzone w życie dekretem wykonawczym prezydenta Hamida Karzaia w 2009 roku, kryminalizuje 22 akty przemocy wobec kobiet i określa kary dla sprawców.

tscqtngfey_a (8)

Zahra Hussini, członkini teamu rowerowego, korzystając z okazji Orange Day, wyraziła swoje obawy związane z brakiem motywacji u młodych kobiet w sporcie. „Chciałabym, aby pewnego dnia, dziewczyny z mojego kraju wzięły udział w zawodach międzynarodowych bez stawiania czoła dyskryminacji rasowej, płciowej, czy etnicznej”, powiedziała. Hussini wspomniała, że nawet sam akt jeżdżenia na rowerze może być wyzwaniem dla dziewczyn: „Bardzo często spotykamy się z molestowaniem z tego powodu, ponieważ dziewczyna na rowerze w Afganistanie to rzadki widok”.

Orange Day, święto kampanii „UNiTE to End Violence against Women” (Razem przeciwko przemocy wobec kobiet)  zapoczątkowanej przez Sekretarza Generalnego ONZ, obchodzony jest na całym świecie od lipca 2012 roku. Tematem tegorocznego Orange Day było zakończenie przemocy wobec dziewczyn.

Tłumaczenie: Łukasz Wójcicki

design & theme: www.bazingadesigns.com