Wymawiamy służbę. Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji powinien być codziennie – już, teraz

Maja Staśko – krytyczka literacka


Nie mamy czasu na dyskusje medialnych panów i pań o tym, kiedy zaczyna się życie, jaka jest definicja wolności i czym różni się wybór od prawa do wyboru. Wiele z nas jest w ciąży – teraz, w tej chwili. Nasze życie to także przerywanie ciąży. Wiemy to lepiej od ekspertów od języka, prawa czy Boga.

fot. Marta Bogdanowicz

Pracujemy, gotujemy, opiekujemy się dziećmi i starszymi osobami, przerywamy ciąże, tańczymy, wywieszamy pranie, spotykamy się z przyjaciółmi, szukamy mieszkania, płaczemy, krzyczymy na ulicach, całujemy się, odbieramy dzieci z przedszkola, jedziemy tramwajem, przerywamy ciąże, rozstajemy się z partner(k)ami, sprzątamy, rodzimy dzieci, idziemy z psem na spacer, piszemy #MeToo, szukamy pracy, uprawiamy seks, wrzucamy zdjęcia na fejsa, przerywamy ciąże. Żyjemy. Aborcja to nie filozoficzny problem, temat zastępczy czy abstrakcyjny element praw reprodukcyjnych albo praw człowieka – aborcja to część naszego codziennego życia.

Nie chcemy pustych haseł wolności, prawa do wyboru czy demokracji, które służą politykom i polityczkom do budowania sobie rozpoznawalności kosztem osób w ciąży. Nie możemy przełożyć na zaraz ciąży, w której jesteśmy teraz. Chcemy aborcji na żądanie. Tu i teraz. W tej chwili. Bez niej nie ma mowy o demokracji czy wolności.

Dręczy was niejasność definicji życia? Fajnie macie. Nas dręczy to, że musimy się ukrywać, wstydzić i kłamać. Że części z nas nie stać na wyjazd za granicę do kliniki aborcyjnej. Że nie mamy prawa do urlopu, gdy jesteśmy zatrudnione na śmieciówce. Że mamy utrudniony dostęp do informacji, edukacji seksualnej i antykoncepcji. Że w mediach mówi się o nas jak o sejfie na drogocenne skarby. Bez naszego udziału. Że dla tego systemu istniejemy tylko po to, by na niego pracować – w pracy i w domu.

Wymawiamy służbę. Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji musi być codziennie – już, teraz. Dlatego widzimy się dzisiaj o g. 17 na Światowym Dniu Bezpiecznej Aborcji. Wspieramy się, rozmawiamy, zawsze możemy na siebie liczyć. To jest nasz dzień, nasze święto: spędzimy go razem, świetnie się bawiąc i zbierając siły na kolejne walki.

#AborcjaJestOk #NieJesteśSama Aborcyjny Dream Team on tour

design & theme: www.bazingadesigns.com