O “Samoidentyfikacji” Ewy Partum, sztuce publicznej oraz kontrpublicznościach



ms2, ul. Ogrodowa 19
27 stycznia 2015, wtorek, g. 18.00

Punktem wyjścia wykładu dr Ewy Majewskiej o twórczości Ewy Partum będzie cykl fotograficznych kolaży „Samoidentyfikacja” z 1980 roku, stanowiący działanie na polu tzw. sztuki publicznej – czyli podejmującej dyskusję o tym, co wspólne w ramach funkcjonujących antagonizmów.

Analiza cyklu będzie próbą nadania sztuce feministycznej szerszego znaczenia aniżeli jej dotąd przypisywano. Zdaniem Ewy Majewskiej „Samoidentyfikacja” to artystyczna zapowiedź wydarzeń politycznych, które w Polsce przyniosło lato 1980 roku oraz antycypacja tego, co w teorii feministycznej zostanie dopiero dekadę później określone jako “ideologiczna reprodukcja” oraz opór.

Takie ujęcie sztuki Partum pozwoli na krytyczne spojrzenie na dotychczasowe interpretacje sztuki feministycznej w Polsce, będącej przede wszystkim przedmiotem zainteresowania specjalistów zajmujących się problemami płci. Wiele z tych interpretacji na drugim planie stawiało zarówno szersze zagadnienia polityczne, ekonomiczne i emancypacyjne, jak i kwestie związane z poszukiwaniami nowych formalnych rozwiązań artystycznych.

Dr Ewa Majewska – filozofka feministyczna, krytyczka kultury i aktywistka. Wykłada na Gender Studies UW oraz w SNS PAN, wcześniej – adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Szczecińskim; visiting scholar na uniwersytetach w Berkeley, Orebro oraz w IWM w Wiedniu. Aktualnie – stypendystka ICI Berlin, pracuje nad projektem `Chasing Europe, or on the semi-peripheralpublics`. Jest autorka książek Feminizm jako filozofia społeczna (Warszawa 2009) oraz `Sztuka jako pozór? O cenzurze i innych formach upolitycznienia kultury` (Kraków 2013), a także redaktorka i współautorka wielu tomów dotyczących neoliberalizmu, feminizmu i krytyki społecznej.

Wstęp wolny.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com