Pełnej wiedzy, całej pensji i połowy władzy – Czytelnia dla Kobiet w kinie KIKA



FUNDACJA PRZESTRZEŃ KOBIET we współpracy z FUNDACJĄ FEMINOTEKA zaprasza na wrześniowe spotkanie w Czytelni dla Kobiet pt. „Pełnej wiedzy, całej pensji i połowy władzy – jak, gdzie i czym (się) uczyć o historii kobiet?”
1236306_10151702885713143_1647049868_n
Termin: 11 września, środa, godz. 18.00
Miejsce: UWAGA, tym razem spotkanie w Czytelni dla Kobiet odbędzie się w kinokawiarni KIKA na krakowskim Podgórzu, ul. Ignacego Krasickiego 18.

Fundacja Feminoteka prowadzi wirtualne Muzeum Historii Kobiet, przygotowuje filmy i publikacje o historii kobiet. Ostatnio w ramach projektu „Całej pensji i połowy władzy” wydała książkę i film pod tym samym tytułem, opowiadające o historii emancypacji kobiet w edukacji, pracy i sferze władzy na przełomie XIX w., w PRL i współcześnie. Fundacja Przestrzeń Kobiet w ramach programu „Krakowski Szlak Kobiet” wydaje Przewodniczki po Krakowie emancypantek, kalendarze, przygotowała grę planszową, prowadzi Czytelnię dla kobiet, realizuje wycieczki śladami kobiet, przypomina o ich emancypacyjnych dokonaniach w Krakowie i nie tylko. W całej Polsce realizowane są działania pokazujące perspektywę kobiet na historię, kobiety w historii i walkę kobiet o prawa.

We wrześniu, na początku roku szkolnego, obejrzymy krótki film przygotowany przez Fundację Feminoteka, porozmawiamy o historii kobiet i tym, jak można o niej uczyć, o tym, jak wykorzystywać nowe narzędzia edukacyjne przygotowywane przez organizacje pozarządowe i nieformalne grupy, jak korzystać z doświadczeń różnych pokoleń kobiet, jak wspierać dialog między nimi, by budować pełną / pełniejszą wiedzę o dążeniach kobiet do równości w edukacji, prawach obywatelskich i ekonomicznych. O czym mówić, z czego korzystać, z kim i… po co? Czy na te tematy jest w ogóle miejsce na lekcjach w szkole, na zajęciach na studiach, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku?

W spotkaniu udział wezmą:

Justyna Drath – nauczycielka, aktywistka miejska. Koordynatorka klubu Krytyki Politycznej w Krakowie i członkini Partii Zieloni. Związana z Inicjatywą Prawo do Miasta i Krakowskim Komitetem Manifowym. Współorganizowała Forum Mieszkanek i Mieszkańców Krakowa. Zajmuje się polityką oświatową, należy do ZNP, uczy polskiego w jednym z krakowskich liceów.

dr Barbara Klich-Kluczewska – historyczka, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się historią społeczeństwa Polski i Europy Srodkowo- Wschodniej w XX wieku z perspektywy antropologii historycznej, historią mówioną i gender history. Przygotowuje publikację na temat tabu w powojennej Polsce i Czechosłowacji. Jest autorką m.in. książki „Przez dziurkę od klucza. Życie prywatne w Krakowie w latach 1945-1989”.

Anna Nowakowska-Wierzchoś – współautorka publikacji „Całej pensji i połowy władzy”, współtwórczyni Feministycznego Salonu Historycznego – warszawskiej herstorycznej inicjatywy edukacyjnej, archiwistka.

Agnieszka Sosińska – współautorka publikacji i filmu „Całej pensji i połowy władzy”, koordynatorka projektu pod tą samą nazwą w Fundacji Feminoteka w Warszawie, socjolożka, działaczka i badaczka społeczna.

Spotkanie poprowadzi Natalia Sarata – współtwórczyni programu „Krakowski Szlak Kobiet” Fundacji Przestrzeń Kobiet, autorka planszowej gry edukacyjnej pod tym samym tytułem, współautorka książek „Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek”, socjolożka, europeistka, edukatorka, od 2002 roku zaangażowana w działania feministycznych i antydyskryminacyjnych grup nieformalnych i organizacji.

Fundacja Feminoteka jest główną realizatorką projektu „Całej pensji i połowy władzy”. Projekt sfinansowany ze środków firmy Boeing.

Spotkanie w Czytelni dla Kobiet im. Marceliny Kulikowskiej odbywa się w ramach projektu „Międzypokoleniowe herstorie” Fundacji Przestrzeń Kobiet.
Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.


Fundacja Przestrzeń Kobiet posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pozwala to przekazywać 1% podatku dochodowego na naszą działalność.
Pamiętaj o nas przy rocznym rozliczeniu!
Nasz numer KRS: 0000290372

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com