O patologizowaniu kobiecej seksualności i jak z tym skończyć – spotkanie Joanny Keszka w ramach Akademii Feministycznej



akademiafeministyczna150

„Zachowujesz się jak dziwka!”, „Puszczalska!”, „Seks sprowadza kobiety na złą drogę!”, „Jak nie będziesz skromna, to żaden porządny facet cię nie zechce!”, „Jesteś jakaś niewyżyta!”, „Dlaczego masz takie dziwne wymagania?”, „Wolę cię jak jesteś naturalna”, „To ja ci nie wystarczam?” (oskarżycielskim tonem)

Brzmi znajomo? Jeśli jesteś kobietą, na pewno tak. Dlatego zapraszam na spotkanie, które poprowadzę pod hasłem:

”Ktoś nazwał cię dziwką? O patologizowaniu kobiecej seksualności i jak z tym skończyć”

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek usłyszeć od swojego chłopaka, partnera, małżonka, znajomych lub od rodziny któryś z powyższych komentarzy? Tak, jeśli tylko pozwoliłaś sobie na odkrywanie i czerpanie radości ze swojej seksualności. A jeżeli nawet tobie samej udało się uniknąć takiego napiętnowania, to na pewno spotkałaś się z wyśmiewaniem i krytykowaniem innych kobiet, które „za bardzo” obnosiły się ze swoją seksualnością.

Kiedy ktoś mówi o kobiecie z lekceważeniem, że jest łatwa, albo że zachowuje się jak lafirynda, to nie jest bezmyślne zachowanie. Kiedy mąż zarzuca żonie, że zachowuje się jakby była niewyżyta, tylko dlatego że chciała spróbować czegoś nowego w łóżku albo odrzuca ją mówiąc, że wystroiła się jak puszczalska, tylko dlatego, że włożyła czarną koronkową bieliznę – to nie jest bezmyślne zachowanie. Kiedy dziewczyna jest wytykana palcami, bo przyklejono jej łatkę zdziry i dziwki – to nie jest bezmyślne zachowanie. To wszystko ma na celu kontrolowanie i nadzorowanie kobiecej seksualności.

Dzieje się tak, ponieważ nasze patriarchalne społeczeństwo nie potrzebuje kobiety świadomej swojej seksualności. Kobieta nie ma poszukiwać przyjemności dla siebie, tylko powinna znać swoje miejsce i być gotową zaspokoić potrzeby swojego partnera. Aby móc kontrolować kobiecą seksualność, powstał cały system zawstydzania i ośmieszania kobiet, które ośmielą się dokonywać własnych wyborów seksualnych.

Podczas spotkania przedstawię złe i fałszywe stereotypy i przekonania na temat kobiecej seksualności, po to, żebyśmy wszystkie mogły je rozpoznawać i odrzucać. W sferze seksualnej nie powinniśmy kierować się tym, co „być powinno” według innych, ale tym, co jest dla nas samych dobre, przyjemne i dodaje nam energii. Pora skończyć z wykorzystywaniem seksu do kontrolowania kobiet. Seksualność to nie jest wyznacznik naszej moralności, czy jej braku, ale okazja do poszukiwania przyjemnych doznań w takiej postaci na jaką my same mamy ochotę.

Kiedy kobieta potrafi zadbać o swoją przyjemność z łóżku, jest to ściśle związane z jej szacunkiem do samej siebie oraz z poczuciem własnej wartości. Sposobem na wymknięcie się blokującym nas ograniczeniom jest podążanie za swoimi potrzebami, do czego będę wszystkim w czasie spotkania gorąco namawiać.

Zapraszam
Joanna Keszka

*specjalistka w dziedzinie kobiecej seksualności, pisarka scenariuszy erotycznych i nieustraszona testerka wibratorów, redaktorka naczelna Barbarella.pl – „Najseksowniejszy portal dla kobiet”, powadzi butik LoveStore.Barbarella.pl – „Pierwszy w Polsce LoveStore dla kobiet i dla par”, ul. Hoża 57 lok 1B, Warszawa. „Wspieram kobiety w pozwalaniu sobie na więcej, w seksie i w życiu”.

tel. 668.46.66.30, joanna.keszka@barbarella.pl

Spotkanie odbywa się w ramach Akademii Feministycznej
Akademia Feministyczna to cykl spotkań na temat kobiet, kultury i sytuacji społeczno-politycznej organizowany przez Fundację Feminoteka w Warszawie. W ramach Akademii odbyły się już wykłady m.in. dr Barbary Labudy, prof. Magdaleny Środy i dr Marii Pawłowskiej, a w planach są m.in. wystąpienia marszałkini Wandy Nowickiej, prof. Moniki Płatek i dr Joanny Koleff-Prackiej. W dniu Akademii Feministycznej Księgarnia Feminoteki oferuje książki o tematyce kobiecej, feministycznej, genderowej i queerowej z 10% rabatem. Dochód ze sprzedaży jest w całości przeznaczony na wspieranie działań Feminoteki na rzecz praw kobiet. Poprzednie wykłady można obejrzeć na You Tube (youtube.com/user/FundacjaFeminoteka).

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com