Obchody 112. rocznicy Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905 rokuZapraszamy na obchody 112. rocznicy Powstania Łódzkiego – Rewolucji 1905 roku. Będziemy maszerować przez ulicę Piotrkowską i śpiewać wraz z Teatr CHOREA, Krakowski Chór Rewolucyjny i Warszawski Chór Rewolucyjny „Warszawianka”.

Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca, w sobotę. Rozpoczęcie o godzinie 19.05 na rogu ulic Rewolucji 1905 r. i Wschodniej – w miejscu, gdzie 112 lat temu stała barykada.

Tematem tegorocznych obchodów jest życie i działalność kobiet w dobie Rewolucji. Na przełomie XIX i XX wieku stanowiły one połowę kadry robotniczej, a w ruchu rewolucyjnym odegrały znaczącą rolę: brały udział w agitacji, organizacji strajku szkolnego i ruchu nauczycielskiego, były „dromaderami” od przemytu bibuły i broni.

Akcja artystyczna i spektakl będą poświęcone kobietom, które postępująca industrializacja popchnęła w stronę podjęcia pracy zarobkowej oraz aktywnego włączenia się w życie społeczne i polityczne. Opowiemy o warunkach pracy i trudach macierzyństwa, o walce zbrojnej i uczestnictwie w strajkach.

Po przemarszu zaplanowane jest afterparty w klubie Żarty Żartami na ulicy Wólczańskiej 40/42a.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Patronaty medialne: obywatel, Miasto Ł – Łódzka Gazeta Społeczna,Plaster Łódzki, TVP3 Łódź, Radio TOK FM, Histmag.org, Le Monde Diplomatique – edycja polska, Ale Historia

*****

Przygotowanie i druk gazety dofinansowano ze środków zadania „Grant na lepszy start” 2017 współfinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Akcja artystyczna wraz z przemarszem finansowana jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Spektakl teatralny finansowany jest ze środków Łódzkiego Centrum Wydarzeń w ramach programu „Kultugranty”.

*****

Uwaga! Na obchodach będziemy rozdawać flagi, sztandary, banery, gazety, śpiewniki itp. Wszelkie Wasze symbole, flagi, sztandary, banery, portrety, wizerunki, wyraźne symbole polityczne na ubraniach itp. itd. należy uzgodnić z organizatorami najpóźniej na dzień przed wydarzeniem (do końca dnia 23.06). W przeciwnym razie nie będzie można z nich korzystać na obchodach. To samo dotyczy rozdawania gazet, biuletynów, ulotek itp. itd. i innych gadżetów.

Na wydarzenie nie będzie można wnieść flag, banerów i transparentów partyjnych oraz flag, banerów, transparentów grup nie będących współorganizatorami.

Chcemy uniknąć sytuacji problematycznych i zapewnić spokojny przebieg obchodów. Jest to wydarzenie artystyczne, popularyzujące temat Rewolucji 1905 roku, a nie event polityczny.

Symbolika totalitarna jest oczywiście zakazana.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com