Nowa humanistyka. Spotkanie wokół „Teorii wywrotowych” w Feminotece



W środę, 9 października, o godz. 18:00 zapraszamy do Feminoteki na spotkanie wokół podręcznika „Teorie wywrotowe”. Naszymi gościniami będą dr Agnieszka Gajewska (redaktorka naukowa książki) i dr Marta Mazurek (tłumaczka tekstów) z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyskusję poprowadzi Grażyna Latos (IBL PAN).

Wstęp wolny, zapisz się: https://docs.google.com/forms/d/1K6dZekGbTHZKUHtzp7QNBvg2c50pgO5edpSgzEZv6yw/viewform

Antologia „Teorie wywrotowe” to nie tylko ambitne przedsięwzięcie, indywidualny, autorski projekt, ale znakomicie pomyślany zestaw tekstów, który zapoznaje czytelników/czytelniczki z najbardziej awangardowymi interpretacjami współczesnej kultury, jej złożoności, wreszcie ze sprawami i zagadnieniami o których istnieniu jeszcze dekadę temu niczego nie wiedzieliśmy. Ów projekt znakomicie łączy i sprzymierza ze sobą różnorodne dyscypliny tym samym zamazując między nimi granice i likwidując wzajemne wykluczenia. Jeśli uniwersytety amerykańskie i europejskie wprowadziły kilkanaście typów studies (gender, queer, trans-…, sexual), to antologia daje wgląd w ich dyskursy i możliwość ich przyswojenia, rozumienia i poddania refleksji. Wielką zaletą całości zbioru jest zaproszenie – poprzez układ tekstów – do zadumy nad zupełnie nową pozycją ludzkiego i kobiecego podmiotu wśród naszego kulturowego i przyrodniczego otoczenia.

Teorie wywrotowe. Antologia przekładów
Red.: Agnieszka Gajewska
Wydawnictwo Poznańskie, 2013

Dr Agnieszka Gajewska (UAM) – pracuje w Instytucie Filologii Polskiej, kieruje podyplomowymi studiami w zakresie gender, sekretarz naukowy Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości. W latach 2007-2012 kierowniczka Pracowni Krytyki Feministycznej. Literaturoznawczyni, autorka książki Hasło: Feminizm (2008).Opiekunka naukowa Genderowego Koła Literaturoznawczego.

Dr Marta Mazurek (UAM) – z wykształcenia anglistka, z zawodu nauczycielka akademicka, z miłości feministka; wykłada na poznańskich gender studies.

Grażyna Latos – trenerka antydyskryminacyjna, koordynatorka podyplomowych studiów Strategie zmian na rzecz równości. Gender Mainstreaming. Współpracowniczka Fundacji Gender Center, członkini zespołu Feminariów oraz zespołu redakcyjnego Encyklopedii Gender. Jedna z organizatorek międzynarodowej konferencji Women and Holocaust. Absolwentka Filozofii na UW oraz Szkoły Gender Mainstreaming i Akademii Media i Gender w IBL PAN.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com