Niepodległa i Socjalna



Zapraszamy na obchody Święta Niepodległości pod hasłem „Niepodległa i Socjalna”! Wydarzenie to będzie kontynuacją zeszłorocznego marszu „Polska Socjalna”, którego celem było przypomnienie socjalistycznych tradycji niepodległościowych. Takiej pozytywnej demonstracji lewicowych wartości podczas Święta Niepodległości zabrakło nam w przekazie demonstracji organizowanej tego dnia przez Porozumienie 11 listopada. 

Naszą odpowiedzią na odwołania do obcej nam, a dominującej w narracji przywoływanej przy okazji Święta Niepodległości tradycji endeckiej było i jest przypomnienie roli lewicy, formacji socjalistycznych i ludowych (ze szczególnym uwzględnieniem PPS), w odzyskaniu niepodległości, a także zaświadczenie o aktualności idei, jakie im przyświecały. Nawiązujemy zatem do lewicowego rozumienia niepodległości i patriotyzmu, opartego na demokracji, sprawiedliwości społecznej i wolności obywateli. Zależy nam także na przywróceniu społecznej świadomości daty 7-ego listopada 1918 roku, momentu powstania pierwszego rządu Niepodległej Rzeczpospolitej – Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Tym samym zamierzamy pokazać, że w Polsce prawica nie ma prawa do monopolu na patriotyzm, a pomijanie roli lewicy w polskim ruchu niepodległościowym jest zwyczajnym zakłamywaniem historii.

Chcemy również pokazać, że bliskie nam socjalistyczne i niepodległościowe postawy mogą znaleźć współczesną kontynuację. Wierzymy, że Święto Niepodległości może być czymś więcej niż okazją do przypominania i celebrowania chwalebnych tradycji czy oddawania czci bohaterom. Patriotyzm, socjalizm i walka o dobro wspólne nie tylko nie wykluczają się, ale wzajemnie dopełniają, także w realiach XXI wieku. Tylko solidarna wspólnota, nie pozostawiająca najsłabszych jednostek samym sobie, jest wspólnotą prawdziwie demokratyczną. Projekt socjalny, który abstrahuje od faktu istnienia wspólnoty narodowej, który traktuje taką wspólnotę jako coś niepożądanego, jest w najlepszym razie utopią. Historycznie rzecz biorąc, najwybitniejsi przedstawiciele polskiej lewicy rozumieli patriotyzm nie tylko jako walkę o państwową suwerenność i niepodległość, ale również wspólne działanie na rzecz praw socjalno-bytowych Polaków. Tak rozumiane ideały lewicowo patriotyczne wydają się nam szczególnie potrzebne i pożądane tu i teraz, wobec antyspołecznych i niedemokratycznych decyzji obecnego rządu, takich, jak de facto demontaż prawa pracy (przyzwolenie na rosnące zatrudnienie na umowach śmieciowych czy kontraktach, wprowadzenie „elastycznego czasu pracy”, czyli zniesienie 8-godzinnego dnia pracy ustanowionego przez rząd J. Moraczewskiego w 1918 roku), czy podniesienie wieku emerytalnego mimo braku społecznego poparcia dla tej decyzji. 

Spotkamy się 11 listopada o godzinie 17.00 przy Krakowskim Przedmieściu 32, pod Pałacem Tyszkiewiczów – siedzibą stronnictwa czerwonych w powstaniu styczniowym. Tegoroczne wydarzenie będzie miało charakter stacjonarny. Zademonstrujemy nasze przywiązanie do idei lewicy niepodległościowej, pokażemy ich aktualność w przystępnej formie wizualno-happeningowej.

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com