Męskość, rodzaj żeński – debata po filmie „Gender Troubles. The Butches”mes

Debata po projekcji filmu „Gender Troubles. The Butches”

Jak to jest być butch i co to w ogóle znaczy? Jak to powiedzieć po polsku – lesbiszon? Buczydło? A może lesba? Czy butch to tożsamość, ekspresja, czy styl? Co to jest „female masculinity” i jak wiele ma to wspólnego z facetami? A może z męstwem? Co kręci cię w butch, bo przecież wiadomo, że nie bycie facetem (którym nie jest). A może nie wiadomo?
Tyle pytań można zadać i tyle wyqueerować. Film „Gender Troubles. The Butches” będzie dla nas punktem wyjścia do rozmowy o… właśnie tak: różnicy płci (tylko którędy przebiega różnica?)

Spotkanie poprowadzi Marta Konarzewska i jej gościówy (o których więcej niebawem).

Marta Konarzewska – feministka, scenarzystka, badaczka kultury. Współautorka książki „Zakazane miłości” (z Piotrem Pacewiczem) i scenariusza filmu „Nina” (z Olgą Chajdas). Skończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim i Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się krytyką kultury z perspektywy camp i queer. Współpracuje z Krytyką Polityczną i Repliką.

Film „Gender Troubles. The Butches”

„Musisz być kobieca”. Jeśli nie spełniasz tego warunku, pojawiają się kłopoty. Podwójne wykluczenie w przypadku lesbijek butch to problem, który z dystansem, dużą dozą humoru, a jednak całkiem na serio przedstawia „Gender Troubles: The Butches”.
Społeczeństwo akceptuje tylko to, co nie wyróżnia się z tłumu. Czy kobieta les musi spełniać opresywne standardy patriarchalnego heteronormatywu? Nawet jeśli zupełnie jej z nimi nie po drodze?
Historie nieheteronormatywnych kobiet, ich relacje z rodziną i bliskimi, pozycja w miejscu pracy i na osiedlu, a przede wszystkim problemy z jakimi muszą się zmierzyć we własnym środowisku, które bywa niekiedy dziwnie i ze zdwojoną mocą nieprzyjazne.
reż i scen: Lisa Plourde, obs: Lenn Heller, Sasha T. Goldberg, Stacy Reed, Alison Dailey, Lisa Plourde, Angie Evans, 55′, USA 2016, dokument
Nagroda Publiczności – Paris International Lesbian & Feminist Film Festival 2016

Warszawa, Kinoteka, PKiN
27 kwietnia (czwartek)
godz. 18:00
Bilety: 19 pln
Karnet na 5 różnych filmów – 75 pln

Twórz festiwal razem z nami www.pomagam.pl/LGBT_Film_Festival

Kalendarz wydarzeń

Ładuję… Ładuję…
design & theme: www.bazingadesigns.com