Codziennik Feministyczny: Władze tureckie zamknęły pierwszą kobiecą kurdyjską agencję prasową

We wtorek, 1 listopada, władze tureckie zamknęły pierwszą kurdyjską agencję prasową tworzoną wyłącznie przez kobiety. Wpisuje się to w trwającą obecnie szeroko zakrojoną czystkę przeciwko mediom opozycyjnym.

zrzut-ekranu-2016-11-05-o-01-18-03-2

JINHA to agencja prasowa dostarczająca codziennych informacji o kobietach, opracowywanych przez kobiety z Kurdystanu, Turcji i całego świata. Powstała w zeszłym roku dzięki inicjatywie sześciu osób.

Na swojej stronie napisały, że drzwi biura agencji zostały wyważone i bez uprzedzenia wymieniono zamki. Biuro zostało zapieczętowane. „Strona pierwszej na świecie kobiecej agencji prasowej JINHA do tej pory była blokowana 6 razy. JINHA pozostanie głosem kobiet wbrew wszelkim naciskom i przeszkodom”.

Jedna z reporterek powiedziała: „Nasza wiadomość dla państwa APK brzmi: «Jesteśmy tu. Nigdzie się nie wybieramy. Będziemy dalej uprawiać dziennikarstwo». Będziemy dalej przekazywać ludziom prawdę”.

Rząd zamknął już ponad 100 środków masowego przekazu i internował dziesiątki dziennikarek_rzy w ramach czystki krytykowanej przez zachodnie państwa i organizacje działające na rzecz praw człowieka.

Na ulicach zgromadziły się setki demonstrantów skandujących antyrządowe hasła.

Sprzeciwiamy się próbom uciszania niezależnych mediów i krytycznych głosów! Jesteśmy solidarne z JINHA i wszystkimi dziennikarkami_rzami, które_którzy doświadczają represji ze strony rządu!

Zespół Codziennika Feministycznego

#JIHNAsusmayacak #JIHNAcannotbesilenced


Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w demonstracji solidarnościowej z zatrzymanymi ubiegłej nocy opozycjonistami i opozycjonistkami z kurdyjsko-tureckiej partii demokratycznej HDP.
5.11 / 12:00 / Krakowskie Przedmieście 19/1

design & theme: www.bazingadesigns.com