„Witaj w domu” – nowa kampania Fundacji Ocalenie to odpowiedź na problem bezdomności wśród rodzin uchodźczych w Polsce

Gdy w Polsce mówi się o uchodźcach i uchodźczyniach, to często może wydawać się, że jeszcze ich tu nie ma. Jednak uchodźcy i uchodźczynie już tu są i potrzebują naszej pomocy.

Przez ostatnie 25 lat do Polski przyjechało ponad 125 tysięcy osób uciekających przed wojnami i prześladowaniami. Zostało tylko niespełna 4000 – czyli 3%. Większość musiała stąd wyjechać, bo groziła im bezdomność i ubóstwo. Gdy pytamy uchodźców i uchodźczynie czy chcą zostać w Polsce, to najpierw odpowiadają, że woleliby wrócić do domu, ale ponieważ nie mogą tego zrobić to chcą ułożyć sobie normalne życie w Polsce. Chcą, by oni i ich dzieci nie musieli się już bać i by mogli stać się częścią naszego społeczeństwa. By tak się mogło stać, najpierw trzeba znaleźć mieszkanie.

twarze

Z doświadczeń Fundacji Ocalenie wynika, że barierami są nie tylko ceny, ale też niechęć czy uprzedzenia wynajmujących. Często dochodzi do wyłudzeń. Uchodźcom i uchodźczyniom wynajmuje się zniszczone mieszkania w zawyżonej cenie. Czasami trudno to nawet nazwać mieszkaniem: na przykład kilkunastometrowa, nieogrzewana przybudówka, zagrzybiona, bez dostępu do cieplej wody w cenie, za którą można wynająć dwupokojowe mieszkanie.

Program Witaj w domu Fundacji Ocalenie to odpowiedź na problem bezdomności i ubóstwa wśród uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Polsce. Polega na kompleksowe i indywidualnie dopasowanej pomocy psychologicznej, zawodowej, socjalnej, a także na nauce języka polskiego. Dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji zakłada również wsparcie w formie mieszkań wynajmowanych w cenach dla nich dostępnych. Dzięki „Witaj w Domu” rodziny uchodźcze będą mogły stopniowo osiągnąć samodzielność i zintegrować się z Polską.

Zrzut ekranu 2017-04-03 o 15.48.32 3

Fundacja Ocalenie pomaga od ponad 17 lat i z naszych doświadczeń wynika, że podstawą integracji jest bezpieczny, stabilny dach nad głową. Bez tego nie ma mowy o integracji, o wychodzeniu z traumy, o samodzielnym życiu w Polsce. Celem programu jest pomoc w usamodzielnieniu się w Polsce tak, by wsparcie z czasem nie było już potrzebne.

Pierwszy sukces programu już za nami – jedna z 30 rodzin wprowadziła się do nowego mieszkania i nie boryka się już z chłodem, ściskiem, wilgocią, brakiem cieplej wody. Rocznie Fundacja Ocalenie pomaga ponad 600 uchodźcom i uchodźczyniom. 

Kolejne rodziny czekają na wsparcie. Możesz im pomóc! Dowiedź się więcej o programie #Witaj w DomuWpłać darowiznę na konto 11 1750 0009 0000 0000 2156 6004 lub przez formularz na stronie.


Autor filmu: Sebek Janisiewicz

design & theme: www.bazingadesigns.com