Co widzisz w lustrze?

Projekt Co Widzę (What I See) to międzynarodowy internetowy projekt, w którym kobiety odpowiadają na pytanie: ”Co widzę, kiedy patrzę w lustro?”. Odpowiedź każdej kobiety jest wyjątkowa, szczera i osobista, a wszystkie filmiki są ciekawe i dające do myślenia.

1017021_615508328488832_1172572704_n

Projekt Co widzę ma na celu stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym kobiety mogłyby się dzielić swoimi zmaganiami, osiągnięciami i przemyśleniami, odkrywając własną tożsamość. Projekt chce objąć swoim działaniem jak najwięcej kobiet, niezależnie od pochodzenia i ich przeszłości.

Każdego miesiąca projekt ma inny temat przewodni, na przykład macierzyństwo czy  kobiety w pracy; w ciągu danego miesiąca organizowane są seminaria, spotkania, konferencje i akcje, a także wywiady z kobietami sukcesu, aktywnymi działaczkami na rzecz praw kobiet i wieloma wspaniałymi osobami, które mogą być przykładem dla dziewczyn i kobiet na całym świecie. Spotkania i dyskusje mają charakter międzykulturowy, obejmują wszystkie kobiety niezależnie od ich religii, pochodzenia, koloru skóry. W ramach projektu wspierana jest także edukacja kobiet, zdobywanie wykształcenia wśród kobiet pracujących i matek. Pojawiają się także historie kobiet pracujących w stereotypowo męskich zawodach, jak strażak czy hydraulik. Ważne dla działaczek projektu jest także młode pokolenie – debatują na temat wspierania dziewczynek w ich marzeniach i ambicjach i wychowywania ich na pewne siebie, świadome własnych możliwości kobiety. Chcą im również przekazać pewność siebie jeśli chodzi o wygląd, stąd pomysł filmików, które nakręciły setki kobiet, tych znanych i mniej znanych.  Do dyskusji można dołączyć poprzez portale społecznościowe, jak Facebook czy Twitter.

Projekt ten zawdzięczamy Edwinie Down, która jako pierwsza na świecie powołała do życia programy lojalnościowe, jak Tesco Clubcard. Edwina czuła, że chociaż sama jest kobietą sukcesu, nie jest tak rozpoznawalna jak mężczyźni w jej branży.  Stworzyła projekt non-profit Co Widzę, by móc opowiedzieć światu historie silnych kobiet, o których inaczej nikt by nie usłyszał. Projekt ma 18 ambasadorek, są nimi kobiety działające w nauce, sztuce, polityce, edukacji, zajmujące się feminizmem i prawami kobiet.What I See na Facebooku: https://www.facebook.com/whatiseeproject

Strona projektu: http://whatiseeproject.com/

Opracowanie: Milena Szenk

design & theme: www.bazingadesigns.com