Wesprzyj film dokumentalny „Siostry” o sytuacji kobiet w Afganistanie

Jako Stowarzyszenie Aktywne Kobiety pracujemy z liderkami w Afganistanie. Wzmacniając ich rozwój, wzmacniamy ich pracę na rzecz innych kobiet w tym kraju. Wierzymy, że wszystkie kobiety są siostrami i chcą działać wspólnie dla swojego dobra. Robimy to, bo wierzymy,  że kobieca solidarność buduje naszą moc w kształtowaniu tego świata.

W trakcie naszych wyjazdów do Afganistanu, przygotowałyśmy materiał filmowy. Chcemy nagłośnić sytuację kobiet w tym kraju dzięki dokumentalnemu filmowi „Siostry”.

Parastu Yari

Parastu miała to nieszczęście, że urodziła się jako piękna kobieta. Na afgańskiej wsi w latach 90. to mogło wpędzić dziewczynę tylko w kłopoty. Jej uroda sprawiła, że zakochał się w niej lokalny watażka, który chciał się z nią ożenić. Ojciec Parastu sprzeciwił się wydaniu córki za mąż, co przypłacił własnym życiem. Parastu w wieku 13 lat, w męskim przebraniu, przez 7 miesięcy, noc w noc, z karabinem w ręku, broniła się przed porwaniem przez gang lokalnego watażki. Wkrótce uciekła z rodzinnej wsi. W zamian za nią, aby zyskać na czasie, synowi lokalnego watażki została przyrzeczona jej młodsza siostra – sześcioletnia wówczas Gaisu.

Dziś Parastu może być uznawana za kobietę sukcesu. Ukończyła studia prawnicze i ubiega się o fotel w afgańskim parlamencie. Ma dwójkę dzieci, a jej mąż jest także prawnikiem walczącym o prawa kobiet. Wbrew wszelkim nakazom kulturowym, męża wybrała sama.

Gaisu Yari

Gaisu urodziła się na głębokiej prowincji i została zaręczona w wieku lat 6. Od 15 roku życia była regularnie gwałcona przez swojego przyszłego męża. Cudem udało jej się uciec od przymusowego małżeństwa. Wyemigrowała do USA, skąd dopiero rok temu, wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu ze strony wciąż żyjącego watażki, zdecydowała się wrócić do Afganistanu aby ratować inne kobiety przed podobnym losem.

Gaisu aktywnie działa na rzecz kobiet. Ukończyła studia w zakresie gender i seksualności w Stanach Zjednoczonych. Pracowała w Ministerstwie Spraw Kobiet jako doradca ministra. Obecnie jest założycielem organizacji, która zachęca młode kobiety do rozwoju i przedsiębiorczości poprzez projektowanie mody. Jej organizacja współpracuje obecnie z ponad 300 kobietami z całego kraju. 

Zohra Yari

Zohrę ominął los dwóch starszych sióstr. Dzięki pieniądzom Gaisu przesyłanym przez 9 lat z zagranicy, jako samotna młoda kobieta kupiła własne mieszkanie, budząc tym powszechne poruszenie. Obecnie pracuje wraz Gaisu w organizacji działającej na rzecz ekonomicznej emancypacji kobiet.

Zohra wyróżnia się nawet na tle wyemancypowanych kobiet – głośno wyraża swoje zdanie, nie boi się zgłaszać uwag czy zastrzeżeń, także wobec trenerek. Jest wyraźnie bardziej od innych zaangażowana emocjonalnie – wchodzi w gorące dyskusje i mocno przeżywa mniej postępowe poglądy koleżanek. Wciąż upomina się o prawa kobiet z prowincji, których perspektywy są nieporównanie gorsze od mieszkanek Kabulu.


Chcemy zaangażować kobiety (i nie tylko!) we wsparcie kobiet, które naprawdę tego potrzebują. Chcemy mówić głośno o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w Afganistanie – chcemy krzyczeć, bo one nie mają prawa głosu. Dzięki dystrybucji filmu “Siostry” nagłośnimy ten problem.

Realizacja naszego projektu została wsparta przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+, co pozwoliło nam na pokrycie 80% kosztów. Na ten moment brakuje nam 30 tysięcy złotych, aby dokończyć projekt i wierzymy, że jesteśmy w stanie zebrać te fundusze z Twoją pomocą.

To nie wszystko. Chcemy również pokazać, że kobiety na całym świecie są siostrami. Bez względu na kraj, pochodzenie, wiek, czy wykształcenie. Wierzymy w solidarność i w to, że zaangażowanie ludzi jest najsilniejszą formą promocji idei na świecie. Do tego potrzebujemy również Twojego głosu – nie tylko wsparcia finansowego.

Produkcja filmu i projekt wspierany jest przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.

Projekt wspiera także:

• Komisarz ds Praw Człowieka w Afganistanie Dr Sima Samar,

• działaczka praw kobiet Humaira Saqib,

polityczki i parlamentarzystki z Kabulu, m.in Shinkai Karokhail,

• afgańskie organizacje SHUHADA, TAWANA, NEW LINE, NAI,

Fundacja Heinrich Böll w Afganistanie

• piłkarki z Afgańskiej Narodowej Kobiecej drużyny footbolowej,

Uniwersytet Gawharshad z Kabulu

• Afgańska Kobieca Agencja Prasowa

oraz organizacja Women Empowered Afghanistan z USA.

Wpłać pieniądze na naszą zbiórkę i pozwól nam dokończyć film o Afgankach – kobietach, liderkach i siostrach – który wyświetlimy na festiwalach filmowych na całym świecie. Pokażmy, że bez względu na to, gdzie jesteśmy, wszystkie jesteśmy Siostrami.

design & theme: www.bazingadesigns.com