Warszawa będzie dofinansowywała in vitro. Program rusza we wrześniu

Dzisiaj warszawscy radni i radne zdecydowali, że miasto będzie finansować zabiegi in vitro. Za uchwałą głosowało 35 radnych, przeciwko było 23. 

Z zabiegu będzie mogło skorzystać ok. 2,5 tys. osób, również ci pozostających w związkach nieformalnych. Do trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego będą miały kobiety w wieku 25-40 lat.

Program finansowania zabiegów in vitro ma ruszyć we wrześniu i kosztować około 10 milionów złotych rocznie. Program zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych.

Po wycofaniu przez PiS w 2016 roku rządowego programu finansowania in vitro, koszty przeprowadzenia zabiegów wzięły na siebie samorządy. Do tej pory poza Warszawą in-vitro finansowane jest w sześciu polskich miastach: Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Sosnowcu i – wiodącej prym – Częstochowie.

Warszawski program będzie funkcjonował równolegle do przyjętego wcześniej (w lutym 2017 roku) przez marszałka województwa projektu wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, zaopiniowanej negatywnie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja uznała ją za „niezasadną i nielogiczną”.

Ambroziak/Kuryło 

design & theme: www.bazingadesigns.com