Hande Kader, turecka aktywistka na rzecz praw osób transpłciowych, zgwałcona i spalona żywcem

Tłumaczenie: Jakub Barszczewski

Społeczność LGBTQ w Turcji pogrążona w żałobie po śmierci aktywistki na rzecz praw osób transpłciowych i pracowniczki seksualnej, Hande Kader.

Cqcz9OxXEAAHAtk

Brutalnie zgwałcone i spalone ciało Kader znaleziono 12 sierpnia w Stambule. Jak pisze portal BuzzFeed, obecnie aktywiści na całym świecie domagają się ukarania winnych jej śmierci i powstrzymania rosnącej przemocy wobec społeczności LGBTQ. Znajomi Kader twierdzą, że ostatni raz widziano ją w samochodzie klienta.

Chociaż homoseksualizm nie został w Turcji zakazany, według BuzzFeed, szokująca jest dyskryminacja i przemoc wobec społeczności LGBTQ.

22-letnia Kade aktywnie działała na rzecz zwiększenia społecznej świadomości o przemocy wobec pracowniczek seksualnych i społeczności LGBTQ w Turcji. Wielokrotnie występowała w tej sprawie w całym kraju, jak np. na paradzie Gay Pride w Stambule w 2015 r., podczas której policja użyła wobec uczestników_uczestniczek manifestacji gumowych kul i armatek wodnych.

Według raportu Transgender Europe z 2016 r. Turcja ma jeden z najwyższych wskaźników zabójstw osób transpłciowych. Stambulski Komitet LGBTI Pride Week wydał oświadczenie, w którym zapowiada organizację w niedzielę marszów domagających się sprawiedliwości dla Kader.

„Jesteśmy wściekli: nasza ukochana przyjaciółka Hande Kader została spalona żywcem” – głosiło oświadczenie. „Hande zabierała głos w walce z przestępstwami z nienawiści i zachęcała innych, aby również to robili”.

źródło: Mic

design & theme: www.bazingadesigns.com