Turczynki zawstydzają pasażerów kampanią „Złóż nogi”

W kwietniu wystartowała na Twitterze kampania przeciwko mężczyznom naruszającym osobistą przestrzeń kobiet w transporcie publicznym w Turcji.

Kampania „Złóż nogi“ to inicjatywa Istanbul Feminist Collective (IFK), mająca na celu uwidocznienie problemu molestowania w miejscach publicznych. W odpowiedzi na nią wiele kobiet podzieliło się zdjęciami sprawców rozkraczania nóg w autobusach i pociągach, a tagi #backlarinitopla („Złóż nogi“) i #yerimisgaletme („Nie okupuj mojej przestrzeni“) są według tureckiej gazety Hurriyet wiodącym trendem na Twitterze.

benenspreiden3

„New York Times” zauważył, że na plakacie promującym kampanię użyte zostało zdjęcie z nowojorskiego metra, podkreślając, że mężczyźni, którzy rozkraczają się w przestrzeni publicznej, żyją wszędzie. Na portalu Tumblr jest nawet blog „Mężczyźni zabierający w metrze zbyt wiele przestrzeni“ dokumentujący sprawców z całego świata.

Podczas gdy niektóre kobiety uczestniczące w kampanii opisywały sprawców celowo naruszających ich osobistą przestrzeń, socjologowie i socjolożki zwracają uwagę, że nawet podświadomie stereotypy płciowe wpływają na język ciała kobiet i mężczyzn w miejscach publicznych.

Jak jedna z tureckich aktywistek z IFK powiedziała portalowi Bianet: „Ta sytuacja pokazuje, że mężczyźni ignorują kobiety i uważają, że posiadają całą publiczną przestrzeń. Próba zagarnięcia większości przestrzeni jest nierozerwalnie połączona z żądzą władzy”.

Wylew tweetów „Złóż nogi“ w zeszłym tygodniu posłużył także jako dosadne przypomnienie daremnych wysiłków premiera Turcji Tayyipa Erdogana, dążących do zablokowania Twittera w kraju. Po krótkiej przerwie w zeszłym miesiącu, turecki sąd przywrócił serwis online 3 kwietnia, mówiąc, że zakaz narusza konstytucyjną gwarancję wolności wypowiedzi.

Bl_7_8cIEAEhAdK

BlVrchxCYAAUIpp

Bl_cJ51IMAAsyFM

Bl_aHwBIQAAv9sc

Bl_9vjuIgAAw5g6

Autorka: Charlotte Alfred
Tłumaczenie: Natalia Ossowska

design & theme: www.bazingadesigns.com