[Turcja] Władze Ankary zakazują organizowania wydarzeń LGBTI. Bo zagrażają „zdrowiu i moralności”

Agencja informacyjna „AP News” podała, że władze miasta – do odwołania – zakazały organizowania jakichkolwiek wydarzeń przez (i dla) społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych w stolicy. Zakaz wszedł w życie w sobotę, 18 listopada 2017 r. i obejmuje pokazy filmowe, panele dyskusyjne, wystawy, spektakle, a także imprezy. 

W niedzielę, 19 listopada, przedstawiciel miasta jako powód wprowadzenia ograniczeń podał „bezpieczeństwo publiczne”. Powiedział, że takie wydarzenia mogą prowadzić do konfliktów pomiędzy różnymi grupami oraz zagrażają „zdrowiu i moralności”, a także prawom i wolnościom innych.

Dodał, że niektóre grupy są prowokowane przez wydarzenia organizowane przez społeczność osób LGBTI, a podjęte przez władze miasta działania uwzględniają „pewne społeczne wrażliwości”.

Osoby nieheteronormatywne oraz trans- i interpłciowe nie są wykluczone z tureckiego porządku prawnego, a organizacje pozarządowe działające na rzecz osób LGBTI mogą działać oficjalnie. Jednak aktywiści przyznają, że ich społeczność doświadcza codziennej i systemowej dyskryminacji i stygmatyzacji.

design & theme: www.bazingadesigns.com