Trzydzieści parę przywilejów dla osób cispłciowych

Ta oto lista zawiera przywileje posiadania cispłciowej tożsamości. Jeżeli nie jesteś zaznajomiony/a z tym terminem, „cisgender” oznacza spójność między płcią biologiczną a tożsamością płciową. W rezultacie inne osoby trafnie odczytują twoją płeć kulturową. Jesteś cispłciowy/a? Przeczytaj o korzyściach płynących ze zbieżności swojej tożsamości i prawidłowym odbieraniem jej przez innych.

cisgender

Jeżeli twoja tożsamość jest cispłciowa, prawdopodobnie nigdy nie myślałeś/aś o tych rzeczach. Spróbuj być bardziej świadomy/a, wtedy zdasz sobie sprawę, jak wiele pracy potrzeba, aby stworzyć lepszą rzeczywistość dla osób transpłciowych, które nie mają dostępu do takich przywilejów jak te:

1. Możesz używać publicznych toalet bez strachu przed opieprzeniem, zastraszeniem czy aresztowaniem.

2. Możesz używać miejsc publicznych takich jak przebieralnie, szatnie bez stresów, lęków, krępujących spojrzeń.

3. Nieznajomi raczej nie zapytają cię, jak wyglądają twoje genitalia i jak uprawiasz seks.

4. Twoja zasadność bycia mężczyzną/kobietą/człowiekiem nie zależy od tego, ile operacji przeszedłeś i jak dobrze wypadłeś jako osoba nietranspłciowa.

5. Masz możliwość iść przez świat i wtopić się w niego, bez ciągłego wytykania, gapienia się na ciebie i obgadywania z powodu twojego wyglądu.

6. Możesz odwiedzać ekskluzywne miejsca jak Michigan Womyn’s Music Festival, Greek Live, Take Back the Night i nie zostać wyproszonym z powodu twojego statusu płciowego.

7. Nieznajomi/e nazywają cię tak, jak im każesz i nie pytają cię o imię, które dostałeś/aś po urodzeniu.

8. Możesz słusznie założyć, że twoje kwalifikacje aby: znaleźć pracę, wynająć mieszkanie, wziąć kredyt nie będą podważane z powodu twojej tożsamości płciowej.

9. Masz możliwość flirtować, zalecać się, tworzyć związek bez strachu o to, że twój biologiczny status może być powodem odrzucenia, ataku, ani tego, że twój partner/ka będzie kwestionował twoją orientację seksualną.

10. Jeżeli skończysz na Izbie Przyjęć nie martw się tym, że twoja płeć kulturowa uniemożliwi ci odpowiednie traktowanie oraz tym, że twoje wyniki czy diagnozy będą widziane jako rezultat twojej seksualności.

11. Twoja tożsamość nie jest odbierana jako zboczenie, zaburzenie psychiki przez psychologiczne i medyczne założenia.

12. Możesz nie martwić się tym, że zostaniesz poddany/a segregacji ze względu na płeć i umieszczony/a w areszcie czy więzieniu, w miejscu, które nie odpowiada twojej tożsamości seksualnej.

13. Możesz nie martwić się tym, że przez swoją tożsamość płciową zostaniesz uznany/a za „sprzedającego/ą swoje ciało na ulicy”.

14. Nie jesteś zobowiązany/a do znoszenia kompleksowej oceny twojego stanu psychicznego, ażeby zostać przyjętym/ą na podstawowe badania lekarskie.

15. Nie musisz bronić swojego prawa, by być częścią ruchów np. Queer, gejów, lesbijek. Nie będą wykluczać cię z „ich” świata równych praw, z powodu twojej tożsamości płciowej (i żadnego innego stowarzyszenia walczącego o równe prawa, np. feministek)

16. A jeśli cię zamordują (albo popełnią przestępstwo wymierzone w ciebie) twoja płciowość nie zostanie użyta jako usprawiedliwienie twojej śmierci (np. „gay panic”) ani jako powód do rozgrzeszania sprawcy/czyni.

17. Możesz z łatwością znaleźć mentora/kę, kogoś do naśladowania z kręgu twojej tożsamości płciowej.

18. Hollywood precyzyjnie oddaje ludzi z twojej płci kulturowej na małym i dużym ekranie, nie przedstawiając jedynie twojej tożsamości dla wyostrzenia dramatycznego scenariuszu albo puenty dowcipu.

19. Możesz założyć, że każdy/a, kogo/którą napotkasz zrozumie twoją tożsamości i nie będzie myślał/a, że ściemniasz czy celowo wprowadzasz go/ją w błąd.

20. Możesz kupić ciuchy, które są zgodne z twoim gender bez odmowy przez obsługę sklepu, wyśmiania, czy kwestionowania twoich genitaliów.

21. Tak samo możesz nabyć buty, które pasują do ciebie, bez potrzeby zamawiania specjalnego rozmiaru czy indywidualnych zamówień.

22. Żaden/na nieznajomy/a nie będzie sprawdzał/a twojego dowodu tożsamości czy prawa jazdy, ponieważ twoje imię i płeć nie pasuje imieniu czy płci, w którą wierzą lub którą widzą, czy temu co wyraża twój wygląd i zachowanie.

23. Możesz zakładać, że nie odmówią ci obsługi w szpitalu, banku czy innych instytucjach, ponieważ pracując tam nie wierzą w określenie płci w twoim dowodzie tożsamości czy innym dokumencie, gdyż nie pasuje im to z twoim wyglądem czy zachowaniem

24. Twoja płeć jest uwzględniona w różnych formularzach.

25. Więc masz możliwość zaznaczyć rubryczkę w formularzu bez obaw, że ktoś to podważy i powie „nie kłam”. Tak, to się zdarza.

26. Nie będziesz miał/a przyjemności spotkania policjantów/ek z powodu twojej płci.

27. Możesz spontanicznie chodzić ze swoimi przyjaciółmi/kami do przeróżnych miejsc, wiedząc że będą tam toalety który będziesz mógł/ogła swobodnie użyć.

28. Nie musisz przekonywać swoich rodziców o autentyczności swojej płci, nie musisz pracować od nowa na szacunek i miłość twoich krewnych.

29. Nie musisz przypominać swojej dalszej rodzinie w kółko, żeby używała poprawnych określeń na ciebie (np. po operacji).

30. Nie będziesz musiał/a radzić sobie ze starymi fotografiami, które pokazują, że nie byłeś/aś tym, kim naprawdę jesteś.

31. Wiesz, że osoba z którą się spotkasz nie robi tego dla zaspokojenia swojej ciekawości albo dlatego, że chce się przespać z osobą trans, bo akurat jest na to moda.

32. Będziesz w stanie udawać w rozmowie z dziećmi, że anatomia i tożsamość płciowa są nieodwołalnie splecione, ponieważ chłopczyk ma „to”, a dziewczynka „tamto”, bez wyjaśniania rzeczywistej istoty problemu.

33. Zostaw komentarz poniżej z innym przykładem.

Sam Killermann

Tłumaczenie: Patryk Zalasiński

design & theme: www.bazingadesigns.com