Trwa „polowanie” na gejów w Czeczenii. Co najmniej trzy ofiary śmiertelne, ponad 100 osób uprowadzono

W ostatnich dniach media alarmują o „polowaniu” na gejów w Czeczenii. Jak donoszą „Nowaja Gazieta” i Russian LGBT Network, na Kaukazie dochodzi do masowych porwań, tortur i morderstw. Do tej pory wiemy o uprowadzeniu 100 osób i co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych. W geście solidarności z ofiarami organizacje LGBT z Polski organizują 6 kwietnia akcje solidarnościowe w całym kraju. Przygotowano też apel do ambasadora Rosji, premier Szydło i ministra Waszczykowskiego.

W czwartek, 6 kwietnia o godz. 18:00 w 4 miastach Polski odbędą się akcje solidarnościowe z ofiarami homofobii w Czeczenii. „Pokażemy, że nie ma naszej zgody na brutalną przemoc motywowaną homofobią, która zbiera śmiertelne żniwo na naszych oczach” – namawiają do udziału w akcji przedstawiciele i przedstawicielki organizacji LGBT.

Kwiaty i znicze będzie można złożyć w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu:

  • Warszawa: naprzeciwko Ambasady Federacji Rosyjskiej, ul. Belwederska 50
  • Kraków: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul. Biskupia 7
  • Poznań: pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej, ul. Bukowska 53a
  • Wrocław: na Rynku Głównym pod Pręgierzem

„We wszystkich miastach o tej samej godzinie zostanie odczytany apel organizacji pozarządowych skierowany do władz rosyjskich i czeczeńskich, premier polskiego rządu oraz ministra spraw zagranicznych. Złożymy też kwiaty i zapalimy znicze” – możemy przeczytać na wydarzeniu na facebooku dostępnym tutaj.

solid

O co apelujemy?

W oświadczeniu podpisanym przez kilkanaście organizacji pozarządowych, którego adresatami są: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Federacji Rosyjskiej, Premier RP, Beata Szydło oraz Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski apelują o potępienie wszelkiej przemocy i wyrażenie solidarności z ofiarami ataków w Czeczenii i Petersburgu. Taki sam apel kierują do wszystkich osób w Polsce, które nie godzą się na czystki i przemoc motywowaną homofobią. Za pośrednictwem ambasadora  Sergeya Andreeva chcą wywrzeć presję na Rosję, aby ta podjęła szybkie i zdecydowane kroki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i poszanowania praw człowieka osób LGBT przebywających w rejonie Kaukazu Północnego – „Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia osób bezpodstawnie uwięzionych w nielegalnych miejscach odosobnienia, gdzie przetrzymywani są w uwłaczających ludzkiej godności warunkach oraz poddawani torturom i nieludzkiemu traktowaniu. Żądamy przeprowadzenia niezależnego śledztwa w każdej z ujawnionych spraw i doprowadzenia do ukarania sprawców” – czytamy w apelu.

design & theme: www.bazingadesigns.com