Toruń. Miasto kobiet

„Toruń. Miasto kobiet” to zbiór kilkunastu wywiadów z reprezentantkami życia kulturalnego i naukowego Torunia. Przez ostatnich dwanaście miesięcy autorka książki spotykała się i rozmawiała z toruniankami o współczesnym kulturalnym pejzażu miasta, o nowych projektach artystycznych i naukowych oraz o miejscu kobiet na artystycznej mapie Torunia. Bohaterkami książki są indywidualistki; barwne osobowości ze świata kultury, sztuki i nauki; wojowniczki; wizjonerki… W dwóch słowach – kapitalne kobiety!

cover

Dla pierwszej osoby, która wyśle nam maila na adres codziennikfeministyczny@gmail.com mamy egzemplarz książki. Prosimy od razu o załączenie adresu do wysyłki! 

AUTORKA
dr Magdalena Wichrowska – filmoznawczyni, filozofka, dziennikarka. Ex-naczelna „Musli Magazine”, wcześniej związana z wydawnictwem Express Media. Obecnie wykładowczyni w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, kierowniczka Pracowni Kultury Medialnej. Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

BOHATERKI
Katarzyna Lewandowska / historyczka sztuki
Aleksandra Derra & Ewa Bińczyk / Gender Studies
Liliana Piskorska & Martyna Bianka Tokarska / Projekt Podróż
Magdalena Kujawa / dziennikarka
Teresa Stępień-Nowicka & Aleksandra Nowicka / aktorki
Ewa Doroszenko / artystka
Magdalena Hamera / Cafe Draże
Kafka Jaworska / dyrektorka MFF Tofifest
Joanna Czajkowska-Zoń / wokalistka
Katarzyna Jankowska & Joanna Scheuring-Wielgus / Fabryka UTU & Fundacja WIN-WIN
Justyna Bieluch / ACKiS Od Nowa
Karina Bonowicz / pisarka

KSIĄŻKA

Jakiś czas temu jedna z toruńskich dziennikarek zadała mi pytanie, ile w tej książce jest mnie? Odpowiedziałam, że całkiem sporo. To jest taka sytuacja dokumentalna. Spotykamy się, zadaję pytania, na początku jest trochę sztywna atmosfera, bo musimy się poznać, wypić kawę, pogadać o pogodzie… I nagle rozmowa biegnie w zaskakującym kierunku. Coś iskrzy. Wciągam się. Z pytania na pytanie rodzi się relacja i ciekawość drugiego człowieka. To jest coś niepowtarzalnego. Byłoby kapitalnie, gdybyście i Wy poczuli tych kilka iskier przy lekturze.
Magdalena Wichrowska

Ta książka to portret miasta. To portret Torunia tworzonego w przestrzeniach sztuki i nauki przez kobiety. I czy jest to międzynarodowy festiwal filmowy, czy obwoźny dom kultury kobiety wypełniają go swoją energią i talentem. Niezależne, kreatywne, silne napędzają artystycznie miasto. Miasto Kobiet. Właśnie.
Magdalena Szymków / dziennikarka i reżyserka

Ten zbiór wywiadów nie powinien obrastać w kurz w toruńskich bibliotekach, ale powinien trafić do jak najszerszego grona odbiorców, a nade wszystko – odbiorczyń. Idealną adresatką byłaby nieśmiała kobieta o dużych zdolnościach i potencjale do działania, która jest przekonana, że płeć zmusza ją do wyciszenia i odstawienia w kąt wszelkich marzeń i ambicji. Książka jej mówi: do dzieła!
Marek Rozpłoch / redaktor naczelny miesięcznika „Menażeria”

facebook.com/torun.miastokobiet

design & theme: www.bazingadesigns.com