Tajwan coraz bliżej równości małżeńskiej. Ustawa o małżeństwach jednopłciowych trafiła do parlamentu

Miłość Nie Wyklucza

Już wkrótce Tajwan może stać się pierwszym azjatyckim państwem, w którym pary tej samej płci będą mogły pobierać się na takich samych zasadach, jak pary różnopłciowe.

14908334_1324426940911256_4684743882405540159_n

Dyskusja o równości małżeńskiej rozgorzała na nowo, gdy media poinformowały, że Jacques Picoux, znany profesor akademicki, odebrał sobie życie po tym, jak jego wieloletni partner zmarł na raka. Pomimo 40 lat wspólnego życia w obliczu prawa panowie pozostawali dla siebie obcymi osobami i Picoux nie mógł podejmować decyzji związanych z terapią swojego umierającego ukochanego.

Obecnie kilka hrabstw (odpowiedników polskich powiatów) i miast na Tajwanie umożliwia parom jednopłciowym rejestrowanie związków w urzędzie. Takie rozwiązanie było jednak krytykowane przez organizacje LGBT+ za fasadowy charakter i brak realnego wpływu na życie par między innymi w sprawach związanych z opieką medyczną.

Ustawa o równości małżeńskiej, w której przewidziano również zrównanie wszystkich par w prawach rodzicielskich i zakaz dyskryminacji osób LGBT+ podczas procedury adopcyjnej, została już złożona w tajwańskim parlamencie.

Poparcie dla zmiany prawa deklaruje ponad połowa deputowanych oraz Tsai Ing-wen, prezydentka kraju oraz przewodnicząca rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej. Umieściła ona na swoim Facebooku zdjęcie z tegorocznej Parady Równości w stołecznym Tajpej z komentarzem: „Miłość powinna być dla nas źródłem wolności, równości i siły”.

Dodajmy, że w Paradzie, która w minioną sobotę już po raz czternasty przeszła ulicami stolicy Tajwanu, wzięło udział 80 tysięcy osób, a poparcie społeczne dla równości małżeńskiej wynosi obecnie 71%.

#miłośćNieWyklucza #równośćMałżeńska#małżeństwaDlaWszystkich

[Grafika: U góry plakat tegorocznej Parady Równości w Tajpej. Pod spodem tekst: „Tajwan coraz bliżej równości małżeńskiej. Ustawa o małżeństwach jednopłciowych trafiła do parlamentu. Ponad połowa posłów i posłanek popiera ustawę. Poparcie społeczne – 71%. Liczba uczestników Parady Równości w Tajpej w 2016 r. – 80 tys.”]

design & theme: www.bazingadesigns.com