Światowy Dzień Uchodźcy i Uchodźczyni – zastraszające liczby

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy i Uchodźczyni. Z tej okazji Agencja ONZ ds. Uchodźstwa opublikowała raport informujący, że na świecie jest dzisiaj około 50 milionów uchodźców i uchodźczyń oraz azylantów i azylantek. To więcej niż cała populacja Hiszpanii, RPA czy Korei Południowej. Liczba uchodźców/czyń wciąż się zwiększa – w 2012 roku było to 45,3 mln, w 2013 roku już 51,2 mln. Jest to wynik m.in. wojny w Syrii oraz afrykańskich konfliktów na tle etnicznym. 

W tym roku z powodu konfliktu w Iraku wysiedlonych czy pozbawionych domostw zostało ok. milion osób, czyli co trzydziesty mieszkaniec/mieszkanka kraju. Jordania, Liban, Turcja i Irak przygarnęły ogromną liczbę uchodźców i uchodźczyń z Syrii. 

Wedle raportu o azyl ubiegało się w zeszłym roku ponad milion osób, większość z nich w krajach rozwiniętych, przede wszystkim w Niemczech. Najwięcej z nich to osoby uciekające z Syrii oraz Kongo. 

Ponad 25 tyś. wniosków o azyl zgłosiły dzieci podróżujące samotnie lub oddzielone od rodziców – rekordowa jak dotychczas liczba. 

Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Antonia Guterresa, nie wystarczą same akcje humanitarne – w celu poprawy sytuacji potrzebne są konkretne polityczne rozwiązania.

UNHRGlobaltrends200614webdo

design & theme: www.bazingadesigns.com