Suhair al-Bata’a, 13-latka z Egiptu, zmarła podczas obrzezania

999550_211703652310424_1215851276_n

Jak doniosły w niedzielę egipskie media, Suhair al-Bata’a, 13-latka z Egiptu, zmarła podczas obrzezania w prowincji Daqahliya, na północny wschód od Kairu.
– Zostawiliśmy córkę z lekarzem i pielęgniarką. Po 15 minutach pielęgniarka zabrała ją z pokoju operacyjnego do innego pomieszczenia, razem z trzema innymi dziewczynkami, które obrzezał lekarz – opowiedział egipskiemu dziennikowi al-Masry al-Youm ojciec dziewczynki, rolnik Mohammed Ibrahim.
– Czekałem pół godziny w nadziei, że moja córka otworzy oczy, jednak, niestety, nie stało się tak, inaczej niż w przypadku pozostałych dziewcząt – dodał.
Lekarz, który obrzezał Suhair, 2 lata wcześniej obrzezał jej siostrę.
– Nie chcę niczego oprócz pociągnięcia lekarza do odpowiedzialności i sprawiedliwości dla mojej córki – powiedziała gazecie matka dziewczynki, Hasanat Naeem Fawzy.
Policja zarządziła autopsję i nakazała lekarzowi znaleźć przyczynę śmierci dziewczynki.
Prawnik rodziny, Abdel Salam, poinformował gazetę, że raport kontrolny jako przyczynę śmierci wskazał „nagły spadek ciśnienia krwi powstały pod wpływem szoku”.
Egipski oddział National Council for Women [międzynarodowa organizacja dbającą o prawa kobiet] potępił ten śmiertelny przypadek i nazwał go czynem kryminalnym odzwierciedlającym „ekstremalne barbarzyństwo” podobnych zabiegów, wzywając rząd by zbadał sprawę i ukarał winnych.
UNICEF Egipt również potępił przypadek, podkreślając, że obrzezanie kobiet nie ma oparcia w przyczynach zdrowotnych ani religijnych.
Abdel Wahab Suleiman, podsekretarz ministra zdrowia w prowincji powiedział, że Dyrektoriat ds. Zdrowia nie został jeszcze poinformowany o tragedii i opisał zabiegi typu FGM [Female Genital Mutilation] jako „niezgodne z prawem”.
Obrzezanie kobiet zostało zakazane w Egipcie w 1996 roku, jednak wiele rodzin wciąż decyduje się na nielegalną operację. W 2009 roku, po raz pierwszy od wprowadzenia zakazu, zaaresztowano mężczyznę obrzezającego 11-letnią dziewczynkę.

Przetłumaczyła: Dorota Peszkowska

design & theme: www.bazingadesigns.com