Co się kryje pod sukienką? Porozmawiajmy o raku piersi

Zrób coś dla mnie. Spójrz na to zdjęcie i powiedz mi, co widzisz.

tumblr_n0vdlu50By1qg53kdo2_500

Zanim przewiniesz w dół, muszę cię ostrzec. Na zdjęciu poniżej jest naga kobieta. Tak, naga. Dalej chcesz zobaczyć?

Pozwól, że powiem ci coś o tej nagiej kobiecie, którą zaraz zobaczysz: ona pokonała raka. Ciało, które będziesz oglądać, pokrywa mapa blizn. Widzisz, ta czerwona sukienka skrywa nie tylko ciało, ale też historię.

W zeszłym tygodniu Australijka Beth Whaanga, matka czworga dzieci, wzięła głęboki oddech i zrobiła coś odważnego. Więcej niż odważnego – to słowo nie oddaje wagi jej czynu. Beth stanęła przed sobą i przed nami całkowicie bezbronna. To, co zrobiła, jest niezwykłe, szalenie bohaterskie, szczere i ofiarne. Gdybym miała pod ręką słownik synonimów, podałabym tu jeszcze z tysiąc innych określeń.

Beth zdjęła ubranie i stanęła przed obiektywem swojej wieloletniej przyjaciółki, fotografki Nadii Mascot, w ramach projektu, który nazwały Under The Red Dress (Pod Czerwoną Sukienką). Żeby zacząć rozmowę o tym, jak operacje raka zmieniają nasze ciało i o tym, jak się ze sobą czujemy. Żeby powiedzieć: ta kobieta, która uczy twoje dzieci, albo ta koleżanka z pracy z piętra niżej – bardzo możliwe, że jej ciało właśnie tak wygląda. Bardzo możliwe, że jej ciało opowiada historię, która przeczy temu, co widzisz na co dzień.

Poznajmy zatem historię Beth. W zeszłym roku, w dniu swoich trzydziestych drugich urodzin, dowiedziała się, że ma raka piersi. Później dowiedziała się też, że jest nosicielką zmutowanego genu BRCA2. W listopadzie poddała się więc podwójnej mastektomii i całkowitej histerektomii. A na jej ciele zapisana jest opowieść…

Beth Whaanga 3-1

Gdy Beth opublikowała fotografie na Facebooku, załączyła do nich informację:

„UWAGA. Te zdjęcia poruszają temat choroby i zawierają nagość. Nie mają one w najmniejszym stopniu seksualnego charakteru. Celem tego projektu jest zwiększenie świadomości na temat raka piersi. Jeśli czujesz się urażony/a, ukryj ten post.

Codziennie mijamy tylu ludzi. Wyglądają całkiem zwyczajnie, lecz czasem pod ubraniem ich ciała mówią coś zupełnie innego. Nadia Masot i ja chciałybyśmy znaleźć inne osoby, które zechciałyby wziąć udział w naszym projekcie i pokazać ludziom, że rak dotyczy nas wszystkich. Wiek nie ma znaczenia, choroba grozi zarówno młodym i starym; samodzielne badanie to absolutna konieczność. Tobie też może się to przytrafić.”

A to wiadomość od Nadii:

„Jako fotografka poczułam pragnienie dzielenia się obrazami niosącymi więcej znaczenia i mającymi swój cel. Ta potrzeba obudziła się we mnie po tym, jak stoczyłam własną walkę o zdrowie. Chcę móc pomagać ludziom moimi zdjęciami. Droga, jaką przeszła Beth od diagnozy, przez operacje, aż do dziś, wywarła na mnie ogromne wrażenie i sprawiła, że zapragnęłam powiedzieć coś na ten temat. Podczas sesji zdjęciowej poczułam, że to nie powinno skończyć się na tej jednej osobie. Codziennie spotykamy dziesiątki ludzi i widzimy tylko naskórek ich prawdziwego życia. To, co pokazują światu na zewnątrz, rzadko ukazuje ich osobiste zmagania i cierpienie. Under The Red Dress to projekt, w którym próbujemy opowiedzieć te ciche historie, które chcą być usłyszane, które ludzie też chcą usłyszeć. Każdemu czasem przydaje się przypomnienie, że ktoś obok nas też jest tylko człowiekiem, takim samym jak my.”

Wpatrywałam się w te zdjęcia przez ostatnią godzinę. Fotografie ciała, które przetrwało podwójną mastektomię. Rekonstrukcję piersi. Rekonstrukcję pępka. Całkowitą histerektomię. Wyniszczający skórę, gwałtowny spadek wagi. Nieustanne wypadanie włosów.

Wpatruję się w to, ale nie to widzę.

Na tych wszystkich zdjęciach widzę kobietę, która jest silna. Zdeterminowana. Odważna. Widzę wojowniczkę. Matkę. Bratową. Żonę. Córkę. Najlepszą przyjaciółkę. Widzę kobietę, która jest piękna nie pomimo blizn, lecz dzięki nim. Kobietę, która jest gotowa przekroczyć najwrażliwsze granice własnej intymności, by pomóc innym kobietom. By przypomnieć im o regularnym samodzielnym badaniu, o świadomości swoich piersi, by pomóc zacząć rozmowę o tym, jak podstępny jest rak piersi.

Właśnie to widzę w nagich portretach Beth Whaanga. Ale nie każdy widzi to samo. Część znajomych Beth nie zobaczyła tego, co ja.

Gdy Beth umieściła te fotografie na Facebooku, 103 osoby natychmiast usunęły ją ze znajomych. Niektóre z nich uznały zdjęcia za nieodpowiednie, a nawet pornograficzne.

Kiedy się o tym dowiedziałam, byłam zdumiona. Potem wkurzona. Ale w sumie to rozumiem. To, o czym mówią te zdjęcia, przeraża. Wytrąca z równowagi. Wprawia w zakłopotanie. Może część z was, czytających to teraz, tak się poczuła. Może znasz osobę, która przeszła przez podobne operacje. Może rak piersi jest obecny w twojej rodzinie. Może od dłuższego czasu zwlekasz z pójściem na badanie piersi. Albo ostatnio wyczułaś guzek i nie chcesz być zmuszona o tym myśleć. A może po prostu nie chcesz, żeby ktoś ci przypominał o tym cholernym raku piersi. I najłatwiej jest teraz odwrócić głowę. Nie patrzeć. Usunąć ze znajomych kobietę, która opublikowała te zdjęcia. Rozumiem to.

Ale proszę cię, spójrz jeszcze raz na Beth.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowaną odmianą raka w Australii i w Wielkiej Brytanii.

Proszę cię, spójrz jeszcze raz na Beth.

Jedna na osiem kobiet w którymś momencie życia usłyszy diagnozę: rak piersi.

Proszę cię, spójrz jeszcze raz.

Ponieważ Beth potrzebuje naszego wsparcia. Nie musi się czuć w żaden sposób zawstydzona, że robi coś tak odważnego. Że robi coś, co może pomóc uratować czyjeś życie.

Beth, chcę Ci coś powiedzieć: jeśli dzięki temu, że zrobiłaś te zdjęcia i umieściłaś je na Facebooku, zostanie uratowane jedno życie, jeśli choć jedna kobieta wykona badanie piersi albo mammografię lub jeśli zdecyduje się porozmawiać z lekarzem o guzku, który wyczuła w zeszłym miesiącu dzięki temu, że miałaś odwagę zrobić te zdjęcia i podzielić się nimi ze światem… To będziesz więcej niż odważna. W moich oczach będziesz bohaterką.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś zaangażować się w projekt Under The Red Dress, wejdź na stronę projektu na Facebooku.

O autorce: Rebecca Sparrow jest felietonistką portalu mamamia.com.au. Jest też autorką czterech książek, w tym The Girl Most Likely i Find Your Tribe (and 9 other things I wish I’d known in high school). Rebecca jest też aktywna na Twitterze (@rebeccasparrow).

Tłumaczenie: Agata Dziadul

design & theme: www.bazingadesigns.com