Saudyjskie aktywistki czeka więzienie za przekazanie żywności kobiecie, która była więziona

11D burka_64

Sąd uznał obrończynie praw kobiet winnymi podburzania żony do przeciwstawiania się autorytetowi męża.

Dwie aktywistki na rzecz praw kobiet czekają na wyrok sądowy w Arabii Saudyjskiej za dostarczenie paczki z żywnością kobiecie, która powiedziała im, że jest więziona w swoim domu z dziećmi i nie jest w stanie zdobyć jedzenia.

Wajehę Al-Huwaider, która wielokrotnie przeciwstawiała się saudyjskiemu prawu, publikując w Internecie filmy, na których prowadzi samochód, oraz Fawzię al-Oyouni, aktywistkę na rzecz praw kobiet, czeka 10 miesięcy więzienia oraz dwuletni zakaz podróżowania, po tym, jak wg prawa sharia zostały uznane winne zarzucanego im takhbib – podburzania żony do przeciwstawiania się autorytetowi jej męża.

Obrońcy jednak podkreślają, że kobiety stały się celem ze względu na ich pracę na rzecz praw człowieka i obawiają się, że wyroki będą ostrzeżeniem wysłanym innym aktywistom/kom, którzy ośmielą się krytykować represywny reżim, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu i mogą jeździć na rowerze wyłącznie na terenach rekreacyjnych, w asyście mężczyzny-opiekuna.

– Te kobiety są niezwykle odważne i aktywne w walce o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej, a to jest metoda saudyjskich władz na uciszenie ich – powiedziała Suad Abu-Dayyeh, konsultantka Equality Now na Bliski Wschód i północną Afrykę, która to organizacja walczy o uwolnienie kobiet. – Jeśli zostaną wysłane do więzienia, będzie to bardzo jasna wiadomość dla obrońców/zyń praw człowieka, że powinni/y milczeć i zakończyć swoją aktywność – nie tylko w Arabii Saudyjskiej – ale w krajach arabskich w ogóle. Te kobiety są niewinne – powinno się je chwalić za próby pomocy kobiecie w potrzebie, a nie pozbawiać wolności.

Kobiety aresztowano w czerwcu 2011, po udzieleniu pomocy Nathalie Morin, Kanadyjki z pochodzenia, która skontaktowała się z Huwaider i przekazała, że jej mąż wyjechał z domu na tydzień do wschodniego miasta Dammam oraz że kończą się jej zapasy jedzenia i wody. Kiedy przyjechały, natychmiast zostały aresztowane i wypuszczone dzień później.

Ponad rok później, w lipcu 2012 roku, zostały wezwane na dalsze przesłuchanie. Huwaider powiedziała miesiąc temu, że była notorycznie pytana o jej zaangażowanie w kampanię Women2Drive, która agituje na rzecz umożliwienia kobietom prowadzenia samochodu w królestwie. W maju 2011 Huwaider i Manal al-Sharif złamały saudyjskie prawo i ściągnęły uwagę międzynarodowych mediów prowadząc samochód i publikując wielokrotnie wyświetlany filmik na YouTube. Była również pytana o protest w sprawie praw kobiet, który organizowała w 2006 roku na Grobli Króla Fahda oraz jej próbę przekroczenia granicy Bahrajnu w 2009 roku bez zgody męskiego opiekuna.

W swoim obwieszczeniu Huwaider powiedziała: „Te surowe wyroki, które zostały na nas nałożone, nie przeszkodzą nam w dążeniu do celu, który podyktowany jest naszą islamską wiarą oraz humanitarnym i moralnym obowiązkiem – pomocy ciemiężonym, ubogim i potrzebującym oraz ochrony praw kobiet w naszym kraju, we wszystkich aspektach, także w aspekcie ich prawa do społecznego, politycznego i  pracowniczego uprawomocnienia oraz ich prawa do prowadzenia samochodu”.

Po procesie, który zakończył się w zeszłym miesiącu, sąd ogłosił dwójkę kobiet winnymi „wspierania żony bez wiedzy jej męża, a tym samym podważania małżeństwa”. Ich apelacja zostanie ogłoszona 12 lipca, będą również prosić saudyjskiego króla, Abdullaha bun Abdul Aziza o wybaczenie.

Huwaider była w kontakcie z Morin – Kanadyjką, która poślubiła Saudyjczyka i, jak pisze na swoim blogu, jest uwięziona w Arabii Saudyjskiej od 2005 roku – odkąd jej matka, Johanne Durocher, skontaktowała sie z nią w 2009 roku. Durocher powiedziała im, że mąż Morin, były oficer policji Sa’eed al-Shahrani, znęcał się nad nią i odmawiał jej odpowiedniej ilości żywności i wody. Będąc w Quebeku, Durocher powiedziała, że Huwaider była jedyną osobą, która pomogła jej córce zdobyć pieniądze, aby móc nakarmić jej dzieci. – Te kobiety wykazały się wielką odwagą, próbując pomóc mojej córce. Dlaczego oni próbują wsadzić je do więzienia za danie innej kobiecie jedzenia? Jestem Kanadyjką, dla mnie to jest po prostu niewiarygodne – powiedziała. – Władze myślą, że jeśli wsadzisz te kobiety do wiezienia, pozostałe kobiety przestaną się odzywać – że będą bardziej wystraszone, niż wcześniej.

Morin, która nie została wezwana do zeznania w procesie Huwaider i Oyouni, napisała na swoim blogu, że nie mogła opuścić Arabii Saudyjskiej, ponieważ nie miała pozwolenia na zabranie swoich dzieci i wezwała kanadyjski rząd na pomoc. Napisała: „Wajeha al-Huwaider powinna zostać oczyszczona z zarzutów, ona nie prosiła o bycie wciągniętą w moją historię i nie powinna ponosić jej konsekwencji. Nigdy mnie nie znała i nic o mnie nie wiedziała. Chciała po prostu pomóc mi jako kobieta, żona, matka i istota ludzka w tym, co słyszała od innych. Nigdy nie próbowała w żaden sposób ingerować w moją relację z mężem i nigdy bezpośrednio nie rozmawiała ze mną”.

Tekst Alexandra Topping, tłumaczenie Marta Michalska

Źródło: http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/05/saudi-activists-food-woman-husband

design & theme: www.bazingadesigns.com