O Saudyjkach przekraczających granice

8483_213094342171355_1251214039_n

Ostatnio w mediach pełno jest wiadomości o Saudyjkach przekraczających granice. Co to oznacza?

Raha Moharrak była pierwszą Saudyjką, która zdobyła Mount Everest. Dokonała tego w maju tego roku w ramach ekspedycji „Arabs with Altitude” [Arabowie na wysokościach].
Inną rozsławioną niedawno kobietą z Arabii Saudyjskiej jest Haifa al- Mansour, reżyserka filmu „Wadjda”, wzruszającej historii o 10-latce marzącej o rowerze (polski tytuł „Dziewczynka w trampkach”). By dowiedzieć się więcej o filmie i reżyserce, kliknij tutaj –http://www.yourmiddleeast.com/columns/article/podcast-talking-to-saudi-filmmaker-haifaa-mansour_13751.
Haifa al-Mansour jest pierwszą kobietą ze swojego kraju, która wyreżyserowała pełnometrażowy film.
W 2012 roku w Londynie Sarah Attar (bieg na 800m) i Wojdan Shaherkani (judo) jako pierwsze Saudyjki wzięły udział w Igrzyskach Olimpijskich. Obecność Shaherkani była zagrożona, gdy jej ojciec sprzeciwił się zdjęciu przez nią hijabu. Międzynarodowa Federacja Judo zgodziła się wreszcie, żeby kobieta założyła specjalny sportowy hijab i wzięła udział w zawodach.
Czy ten trend będzie się rozwijał? Na pewno byłoby to interesujące, ponieważ nagłaśnianie takich spraw w mediach jest ważne. Te kobiety mogą stać się wzorami dla młodego pokolenia Saudyjek, które wciąż nie mają takich możliwości. Zainteresowanie mediów pomaga zwalczyć takie tabu jak kobiety uprawiające sport lub kontaktujące się z nieznajomymi mężczyznami. Może to sprawić, że w przyszłości Saudyjki będą miały wolność do podejmowania własnych decyzji.
Miejmy nadzieję że w kolejnych miesiącach usłyszymy o kolejnych saudyjskich pionierkach.

design & theme: www.bazingadesigns.com