Reyhaneh Jabbari powieszona za zabicie gwałciciela

Reyhaneh Jabbari została powieszona za zabicie mężczyzny, którego oskarżyła o gwałt. Po pięciu latach spędzonych w celi 26-letnia Iranka  w sobotę została powieszona w Teheranie.

1412066659-reyhaneh-jabbari

W 2007 roku dekoratorka wnętrz – Reyhaneh Jabbari, otrzymała zlecenie od Morteza Abdolali Sarbandi, prominentnego działacza irańskiego, wcześniej pracownika irańskiego wywiadu. Została poproszona o renowację biura. Sarbandi zaprosił Reyhaneh do swojego mieszkania, gdzie próbował ją zgwałcić. Dziewczyna podjęła próbę obrony i w efekcie zadała śmiertelną ranę Sarbandiemu. Według doniesień policji w pokoju mogła znajdować się trzecia osoba, jednak jej tożsamości do dziś nie potwierdzono.

Rodzina Sarbandi od początku śledztwa starała się wykazać, że morderstwo zostało popełnione z premedytacją, gdyż oskarżona kupiła wcześniej nóż kuchenny, który miała przy sobie w dniu, w którym zabiła swojego oprawcę. Obrońcy Jabbari, w tym także Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz wiele pozarządowych organizacji i fundacji, podkreślało fakt, iż zeznanie zostało wymuszona na Irance przez oskarżycieli. Sprawa wzbudzała wiele emocji od samego początku. Dopatrzono się wielu nadużyć oraz niedomówień, dlatego też wiele organizacji starało się o wznowienie procesu. Bezskutecznie. Jabbari została skazana na śmierć w 2009 roku, jej egzekucja została odroczona dwukrotnie. Ponadto Avaaz.org zebrało ponad 240 000 podpisów udzielających poparcia Irance. Mimo tego irańskie władze zdecydowały dokonać egzekucji na Reyhaneh Jabbari.

Cytowane we wczorajszym wydaniu „The Guardian” oświadczenie władz irańskich tłumaczy rzekomą grę Jabbari w odraczanie sprawy, próbującej zamienić sprawę o morderstwo w sprawę o gwałt. Według nich dowody mówiły same za siebie: Jabbari podobno wysłała wiadomość do przyjaciela, w której pisała o planowanym morderstwie i kupnie noża na dwa dni przed spotkaniem z Sarbandi’im.

Według Human Right Watch względem Jabbari dopuszczono się wielu prawnych nadużyć. Iranka trzymała była w izolatce, zabroniono jej także spotkań z rodziną. Co więcej, jak podaje HRW, matka Reyhaneh Jabbari nie została poinformowana o egzekucji córki, jak nakazuje irańskie prawo. Wg ONZ Iran jest krajem, w którym dokonuje się najwięcej egzekucji kary śmierci – w samym roku 2014 przeprowadzono ich ponad 250. 

design & theme: www.bazingadesigns.com