„Real American Beauty” – Czym jest współczesne piękno?

Zofia Wierzcholska
Korekta: Michalina Pągowska

i-D to brytyjski magazyn, skupiający się na modzie, sztuce i muzyce. Od ponad trzydziestu lat stanowi opiniotwórcze źródło kulturowo-społeczne dla młodych ludzi. Zespół i-D nie ogranicza się do wydawania gazety w druku. Zajmuje się również sprzedażą albumów o sztuce, angażuje się w organizację wystaw, prowadzi stronę internetową, promuje niezależnych artystów i patronuje działalności filmowej.

Najnowsza seria filmowa pod tytułem „Real American Beauty”, która powstała pod skrzydłami i-D, to krótkie dokumenty będące dziełem niezależnej feministycznej fotografki i reżyserki Lizy Mandelup. Autorka przedstawia w swym socjologicznym projekcie różnorodność piękna w taki sposób, w jaki je pojmuje współczesne społeczeństwo w USA. Oglądając jej filmy, odkrywamy, czym jest „perfekcyjny wygląd” w małych społecznościach, zaczynając od szkolnego balu na przedmieściach Long Island, przez afroamerykański salon fryzjerski w Los Angeles, po kubańskich bokserów w Miami. Reżyserka nie ocenia, tylko zadaje pytania o idealne piękno: czym tak naprawdę jest i dlaczego kobietom tak bardzo na nim zależy?

Mimo tego, że USA różni się kulturowo i społecznie od Polski, oglądając dokumentalną serię Mandelup, czuje się swoiste porozumienie z występującymi bohater(k)ami. Prawda płynąca z filmu jest taka, że ludzie są w stanie zapłacić każdą cenę za poprawienie swojego wyglądu, w ten właśnie sposób pragną dostosować się do narzuconych przez społeczeństwo ram, niezależnie od szerokości geograficznej. Afroamerykanki pragną mieć fryzurę jak Beyonce, nastoletnie absolwentki liceum, żyjące pod presją rodziców, mają realizować dorosłe pojęcie kobiecego ideału, z kolei dla kubańskich sportowców ważniejszy od osiągnięć sportowych jest perfekcyjny wygląd.

Liza Mandelup poprzez rozmowę z pozornie zwyczajnymi bohater(k)ami udowadnia, że współczesne amerykańskie piękno polega przede wszystkim na dostosowaniu się do rygorystycznych zasad narzucanych przez media i społeczeństwo. Intrygujące postaci, autentyczność rozmów oraz wizualnie dopracowane pastelowe ujęcia to cechy twórczości Lizy Mandelup czyniące jej dokument „Real American Beauty” wyjątkowym utrwaleniem piękna XXI wieku.

design & theme: www.bazingadesigns.com