Ratunek dla Jarmuku!

W Londynie, Warszawie, Rzymie, Berlinie i innych miastach aktywiści i aktywistki zbierają się, by wezwać społeczność międzynarodową do natychmiastowego podjęcia działań w celu ochrony bezbronnych cywilów w Jarmuku.

Jarmuk, obóz dla uchodźców palestyńskich w Damaszku w Syrii, przykuł uwagę świata dopiero, gdy 1 kwietnia 2015 roku został zajęty przez tak zwane Państwo Islamskie (IS). Atak IS dramatycznie pogarsza sytuację mieszkańców i mieszkanek Jarmuku, którzy już od dwóch lat walczą o przetrwanie, żyjąc w oblężeniu utrzymywanym przez syryjski reżym. W Jarmuku pozostaje obecnie 18 tysięcy cywilów, w tym około 3,500 dzieci. Od dwóch lat reżym syryjski blokuje możliwość dostarczania do obozu jakiejkolwiek pomocy humanitarnej, w tym żywności i leków.

Blokada zmusiła mieszkańców do jedzenia kotów i psów. Oblężeni jedzą trawy i mlecze oraz przygotowują dla siebie i swoich dzieci „zupy” z wody z przyprawami. Amnesty International podaje, że w obozie zmarło już z głodu i z braku odpowiedniej pomocy medycznej co najmniej 194 osób. Cywile w Jarmuku pozostają bez wody pitnej już od września 2014 roku, bardzo liczne są przypadki anemii oraz żółtaczki u dzieci i osób starszych.

Mieszkańcy i mieszkanki Jarmuku znaleźli się w ogniu walki pomiędzy reżimem syryjskim, tzw. Państwem Islamskim a bojownikami opozycji syryjskiej. Działacze humanitarni i dziennikarze obywatelscy padają ofiarą zamachów. Giną zabijani przez nieznanych sprawców, od kul reżimowych snajperów, jak i w wyniku tortur w rządowych więzieniach. Cywile giną od kul snajperów i w bombardowaniach. Obecnie zarówno reżim jak i siły ISIS blokują dostęp pomocy humanitarnej do obozu. W reakcji na atak ISIS siły rządowe zrzucają na Jarmuk bomby beczkowe (25 jak do tej pory), z których jedna uderzyła w ostatni funkcjonujący szpital w obozie (Szpital Palestyna), raniąc sześcioro pracujących tam wolontariuszy.

W odpowiedzi na wezwanie aktywistów z obozu, niezależni działacze i działaczki z różnych krajów świata, przypominają społeczności międzynarodowej o jej odpowiedzialności za ochronę społeczności uchodźców palestyńskich. Uchodźców, którym od czasu wygnania z własnych domów w 1948 nieustannie odmawia się prawa powrotu do Palestyny (dzisiejszy Izrael).

Od wszystkich podmiotów, których mandaty nakładają na nie odpowiedzialność wobec społeczności palestyńskiej w Syrii – w tym od władz Syrii, władz Autonomii Palestyńskiej / Organizacji Wyzwolenia Palestyny, UNHCR-u (Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców), UNRWA (Agenda ONZ ds. Pomocy Uchodźcom z Palestyny na Bliskim Wschodzie), ICRC (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża) czy choćby Unii Europejskiej – żądamy:

* natychmiastowego i całkowitego zniesienia oblężenia Jarmuku

* zapewnienia natychmiastowego bezpiecznego wyjścia z Jarmuku osobom chorym i rannym

* natychmiastowego dopuszczenia dostaw wody, żywności i leków do Jarmuku

* bezpiecznego opuszczenia Jarmuku przez obrońców praw człowieka i innych działaczy, których życie jest zagrożone;

Demonstracja solidarnościowa w Warszawie odbyła się 14 kwietnia, o 19.30 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Przedstawiamy kilka fotografii autorstwa Ali Qandi:

IMG_7911

IMG_7914

IMG_7918_2

IMG_7925

IMG_7929

IMG_7934

IMG_7939

IMG_7943

IMG_7962

IMG_7960

IMG_7974
Informacja prasowa brytyjskich aktywistek i aktywistów. Wersja polska: AD, WE i MQ

design & theme: www.bazingadesigns.com