Przemoc wobec kobiet w amerykańskiej armii – rusza śledztwo

Matylda Jonas-Kowalik

Prywatne fotografie kilkudziesięciu amerykańskich żołnierek i partnerek żołnierzy bez ich zgody zostały opublikowane i komentowane na zamkniętej facebookowej grupie Marines United. Fotografie, często przedstawiające kobiety w sytuacjach intymnych, były rozpowszechniane wraz z danymi osobowymi, stopniem wojskowym i profilami w mediach społecznościowych. W grupie Marines United byli wyłącznie mężczyźni służący w korpusach Marines (piechota morska) – razem około 30 tysięcy osób. W wulgarnych komentarzach, oprócz seksistowskich uwag, padały także słowa zachęty do gwałtu i przemocy seksualnej wobec kobiet.

Service members salute the American flag during a retreat ceremony Oct. 2, 2014, at Little Rock Air Force Base, Ark. The four military members represented each branch of the U.S. military and assembled to show solidarity. (U.S. Air Force photo/Airman 1st Class Harry Brexel)

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez telewizję CNN, NCIS (ang. Naval Criminal Investigative Service – kryminalne służby śledcze marynarki wojennej) wszczęła dochodzenie w celu wyjaśnienia tej sprawy.

Osobą, która ujawniła proceder jest Thomas Brennan, były marines i założyciel The War Horse.

The War Horse skupia się na dziennikarstwie śledczym oraz na weterankach i weteranach wojen, w które USA angażowało się przez ostatnie kilkanaście lat. Publikują wspomnienia, prywatne historie oraz informacje o terapii dla osób cierpiących na PTSD. Jak można przeczytać na ich stronie, „naszą misją jest być godnym zaufania autorytetem w świecie konfliktów zbrojnych po 11 września (2001 – przyp. tłumacza), poprzez dzielenie się osobistą perspektywą zarówno osób, które brały w nich udział, jak i tych, które cierpliwie czekały na nie w domach.”

„Jesteśmy wdzięczni Thomasowi Brennanowi, weteranowi Marines, który powiadomił sztab i NCIS o tym, czego świadkiem był w grupie Marines United. Pozwoliło nam to na natychmiastowe podjęcie działań i usunięcie zdjęć, a także przygotowanie pomocy i wsparcia dla osób poszkodowanych. Szukamy najlepszego rozwiązania, by zapobiec tej formie molestowania w przyszłości” – powiedział kapitan Ryan Alvis, rzecznik prasowy Marine Corps.

Thomas Brennan dostaje obecnie groźby śmierci ze względu na nagłośnienie publikowania prywatnych zdjęć kobiet w grupie Marines United.

To nie pierwszy w ostatnich latach skandal z molestowaniem seksualnym w tle w amerykańskiej armii. 25% żołnierek przyznało, że doświadczyło przemocy seksualnej ze strony żołnierzy, ponad 80% doświadczyło przemocy słownej. Według raportu z 2011 roku, dla żołnierki bardziej prawdopodobną perspektywą jest, że zostanie zgwałcona (przez żołnierza amerykańskiej armii), niż śmierć na polu walki. Amerykański Departament Obrony w 2004 uruchomił specjalny wydział do walki z przemocą seksualną w wojsku.


Korekta: Monika Mioduszewska-Olszewska

design & theme: www.bazingadesigns.com