Przeciwko zwalnianiu i zastraszaniu strajkujących w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzbicy

29 grudnia 2015r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzbicy (mazowieckie) rozpoczął się strajk. Pracownicy GOPS wobec kierowanych i realizowanych wobec nich zapowiedzi zwolnienia, podjęli decyzję o częściowym zaprzestaniu świadczenia pracy. Protestowi towarzyszy zastraszanie pracowników i pracownic.

Strajk ma podłoże płacowe i jest związany z działaniami Wójta, który zabronił podwyższania wynagrodzeń pracującym w GOPS. Nie jest tajemnicą, że w całym kraju wynagrodzenia pracowników socjalnych i pomocy społecznej pozostają w tyle za ich ciężką i odpowiedzialną pracą. Przed rozpoczęciem protestu pracownice przeszły wymagane prawem etapy sporu zbiorowego, mimo tego straszono je nielegalnością strajku i zwolnieniami. Próbowano także zmieniać formę zatrudnienia pracowników będących członkami związku zawodowego, co – według związkowców – ma dać powody do ich zwolnienia.

Pracownicy podają również szereg przykładów naruszania ich godności pracowniczej, noszących cechy mobbingu (np. zastraszanie, wypytywanie o udział w proteście, szantaż, poniżanie).

7 stycznia na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Gminy miały odbyć się rozmowy w sprawie zawarcia porozumienia zawieszającego strajk. Jednak tuż przed ich rozpoczęciem związkowi wręczono zamiar zwolnienia dyscyplinarnego przewodniczącej oraz wiceprzewodniczącej Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Pomocy Społecznej i Pracowników Jednostek Samorządu Terytorialnego Powiatu Radomskiego oraz pisemne polecenie służbowe z groźbą dyscyplinarnego zwolnienia dla pozostałych pracowników, jeżeli nie zaprzestaną strajku.

Działanie to jest ewidentnym przykładem łamania praw pracowniczych, a zwłaszcza prawa do strajku oraz prawa do działalności związkowej. Ma ono na celu rozbicie związku zawodowego, pozbycie się pracownic, które upomniały się o swoje prawa oraz zastraszenie pozostałych pracowników, by odstąpili od protestu.

Prawo do działalności związkowej i protestu, ze strajkiem włącznie, są często jedynymi narzędziami walki z wyzyskiem ze strony pracodawców i łamaniem praw pracowniczych, walki o godność zatrudnionych i lepsze warunki pracy.  Nie pozwolimy na ich odbieranie. Stanowczo sprzeciwiamy się represjom wobec protestujących oraz łamaniu praw związkowych i pracowniczych.

Domagamy się:

– wycofania zamiaru zwolnienia dyscyplinarnego strajkujących pracownic,

– zaprzestania zastraszania pracownic i pracowników, prób rozbicia związku zawodowego oraz łamania prawa do strajku,

– spełnienia postulatów płacowych strajkujących.

Podpisz petycję

design & theme: www.bazingadesigns.com