Porozumienie Kobiet 8 Marca: Przeciw przemocy władzy! Dość wyzysku reprodukcyjnego!

Przeciw przemocy władzy! Dość wyzysku reprodukcyjnego! Pod takim hasłem idzie w tym roku XVIII Warszawska Manifa.

17122319_10212227694718457_424444395_o 2fot. Agata Grzybowska

Protestujemy przeciwko wszelkiej przemocy – instytucjonalnej, systemowej, ekonomicznej, fizycznej, seksualnej, psychicznej, symbolicznej, przeciwko zaniechaniom i bierności tam, gdzie potrzeba pomocy i wsparcia.

„Władza” to nie tylko rząd, politycy, partie. To również organizacje i osoby, takie jak kościoły, korporacje, pracodawcy itp., które wpływają na nasze codzienne życie, które wykorzystują ogólnie dostępne zasoby do własnych celów. „Władza” kryje się w sieciach relacji między ludźmi, w języku, w dostępności do dóbr wspólnych, w tym, czyj głos uznaje się za godny wysłuchania, a czyj się tłumi.

5 marca chcemy powiedzieć: DOŚĆ przemocy władzy! Protestujemy przeciwko przemocy władzy, która generuje nierówności i ubóstwo, wykluczenie i marginalizację wielu grup –  kobiet, migrantek i migrantów, uchodźczyń i uchodźców, osób LGBTQIA, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunek i opiekunów, osób z mniejszych miejscowości i wsi, osób zatrudnionych na śmieciówkach, bezrobotnych, osób starszych, samodzielnych matek itd. Protestujemy przeciwko przemocy władzy, która stoi po stronie kapitalizmu i czerpie korzyści z prekaryzacji pracy – z wyzysku pracownic_ków zatrudnionych na śmieciówkach za głodowe pensje lub z nieodpłatnej pracy opiekuńczej kobiet.

Protestujemy przeciwko przemocy władzy, która w koalicji z Kościołem wdziera się w nasze ciała. Protestujemy przeciwko wyzyskowi reprodukcyjnemu: przeciwko traktowaniu naszych ciał, jak gdyby należały do Państwa, Kościoła, mężów, partnerów, pracodawców, nawet do zarodków i płodów – do wszystkich, tylko nie do samych siebie.

Protestujemy przeciwko przemocy władzy, która stoi po stronie patriarchatu i seksizmu, która przyzwala na przemoc domową i gwałty, chroni alimenciarzy, za zło natomiast uważa antykoncepcję i znieczulenie przy porodzie. Protestujemy przeciwko władzy, która ogranicza nam dostęp do dóbr publicznych i pomocy społecznej, do edukacji, pracy, służby zdrowia, mieszkań, żłobków i przedszkoli dla dzieci. Protestujemy przeciwko przyzwoleniu na przemoc wobec migrantek i migrantów, uchodźczyń i uchodźców, przeciwko ksenofobii i rasizmowi.

Przeciwko rosnącemu przyzwoleniu na język pogardy i nienawiści wobec kobiet. Protestujemy przeciwko przemocy tych, którzy nienawidzą życia, którzy kochają zabijać zwierzęta, ścinać drzewa, których przemoc niszczy i zatruwa Ziemię.

Miniony rok był szczególny: kobiety w całej Polsce po raz pierwszy od lat masowo wyszły na ulice. Zostałyśmy zaatakowane i zbuntowałyśmy się. Nie jesteśmy same – kobiety protestują na całym świecie. Opór trwa: Manify odbywają się przynajmniej w 9 miastach, 8 marca odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet. Idziemy dla nas samych, dla naszych sióstr, dla naszych sojuszników, dla Ziemi. Idziemy razem, przeciwko przemocy władzy.

Porozumienie Kobiet 8 Marca, 2017

PK8M_LOGO_poziom

design & theme: www.bazingadesigns.com