„Uważaj kurwa, bo cię zabiję” – projekcja filmu „Artykuł Osiemnasty” na Uniwersytecie Warszawskim zakłócona przez środowiska prawicowe [NAGRANIE]

We wtorek chwilę po godzinie 17.00 doszło do homofobicznego ataku podczas projekcji filmu pt. „Artykuł Osiemnasty”, odbywającej się w Auli Starego BUWu na kampusie centralnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Około 20 osób, głównie mężczyzn, w wieku około 20-25 lat podjęło się próby zagłuszania filmu za pomocą gwizdków. Wśród nich byli Mateusz Pławski, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej, i Mateusz Marzoch, asystent posła Roberta Winnickiego (Ruch Narodowy). W związku z brakiem reakcji na prośby o spokój, zostali wyproszeni z sali przez straż uniwersytecką. Poza salą doszło do szarpaniny.

– Byłam naiwna, siedziałam obok tych chłopaków w dresach i dziwiłam się, że przyszli na pokaz  – opowiada prof. Płatek Gazecie Wyborczej. – Kiedy zaczęli gwizdać, powiedziałam im, że zapewne są gejami i wstydzą się tego, bo żyją w bardzo homofobicznym kraju i za wszelką cenę próbują ukryć swoją orientację – mówi.

Uniwersytet Zaangażowany solidaryzuje się z organizatorami wydarzenia „Na gruncie Uniwersytetu: Artykuł 18”, czyli Kołem Naukowym WPiA UW “Prawo a Płeć” oraz z każdą osobą na sali, która doświadczyła ekscesu, w tym i prelegentów debaty po-projekcyjnej.

– Jest nam bardzo przykro, że mimo patronatu Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW nie mogliście dziś czuć się na naszej uczelni bezpieczni i akceptowani. Potępiamy wszelkie działania mające na celu uciszanie i zastraszanie kolejnych grup i mniejszości. Potępiamy wszystkich tych tchórzliwych ludzi, którzy nie są w stanie debatować, a potrafią tylko rzucać petardami i zakłócać spotkania niezgodne z ich światopoglądem. Obiecujemy Wam, że będziemy walczyć o Wasze bezpieczeństwo i pilnować, by każda osoba zdolna do kulturalnej i naukowej debaty mogła swobodnie wypowiadać swoje poglądy na Uniwersytecie Warszawskim – piszą na stronie fb.

design & theme: www.bazingadesigns.com