16 producentek muzycznych

Kiedy w październiku 2011 DJ Mag opublikował coroczną listę Top 100 Dj-ów, nie różniła się ona szczególnie od tych z poprzednich lat. Mamy tu na myśli, że posiadanie chromosomu Y było jednym z kryteriów dla otrzymania głosu. Tu nie był winny tylko DJ Mag. Lista powstała na podstawie ankiet przeprowadzanych przez portale społecznościowe.  Ale pomyślmy o wielu paniach DJ-kach, które mogłyby stworzyć taką listę. Z pewnością jest kilka kobiet, które mogłyby być na liście Top 100 Producentów. Artystki takie jak Santigold i Grimes ‘miażdżą”. Są wielkie pod względem głosu czy wizji artystycznych i wyprzedzają tym samym electropop. Profile artystyczne innych może nieco od nich odstają, ale nie aż tak bardzo, jak może się wam wydawać.

A tak naprawdę, to założymy się, że słuchasz więcej producentek muzycznych niż myślisz. Aby się przekonać, czy mówimy prawdę, przeczytaj o szesnastce naszych ulubionych, które wymiatają w programie Pro Tools. Pewnie już o nich słyszałeś/aś. Jeżeli nie, to do dzieła. Może w tym roku lista DJ Mag będzie inna.

16. Georgia Anne Muldrow

gam1

Bio: Więcej niż producentka. Georgia Anne Muldrow to kreatywna siłą natury. Jest zarówno wokalistką i kompozytorką, jak i współwłaścicielką marki. Jej ostatni album Seeds produkował Madlib, ale ona z kolei stworzyła sama swój debiutancki krążek Olesi. Trudno nadążyć za projektami Muldrow, ale jeśli choć raz posłuchasz jej dźwiękowych wizji, będziesz chciał/a przynajmniej spróbować być na czasie!

Styl: Hip-Hop

Gdzie można ją usłyszeć: Album Declaim’a Self-Study. Również przez nią wyprodukowany.

15. Dj Rekha

AsiaAfterDark6

Bio: Można uznać, że DJ Rekha jako pierwsza wprowadziła do Stanów Bhangrę. A miało to miejsce na jej legendarnym i wciąż kontynuowanym wydarzeniu o nazwie Basement Bhangra Night w nowojorskim klubie S.O.B. Jej stworzone w Londynie, a inspirowane Brooklynem produkcje możesz usłyszeć na płycie Dj Rekha Presents Basement Bhangra. Ostatnio współpracowała z Sub Swara. Co ciekawe, The New York Times nazywa ją „Ambasadorką Bhangry”

Styl: Bhangra

Gdzie można ją usłyszeć: W Białym Domu. Właśnie tak, ona naprawdę miksowała w Białym Domu.

14. Tokimonista

toki-monsta-by-Julian-Bajsel-1200x799

Bio: Jest częścią współczesnej szkoły Angelo beatmakers. Włącza w hip-hopowe produkcje innowacyjny styl lo-fi.

Styl: Instrumentalny hip-hop

Gdzie można ją usłyszeć: jej ostatni projekt Scion sponsored z Suzi Analogu o nazwie Analogue Monsta.


13. Dani Deahl

6013030081_09d558bd4f_z

Bio: Kolejna mieszkanka Chicago. Dani Deahl jest DJ-ką, producentką, a także blogerką i dziennikarką dla outletów takich jak URB. Ostatnio współpracowała z Oh Snap! Powstało „Diplo Hates You” (tłum. Diplo Cię nienawidzi). Diplo może i jej nienawidzi, ale nie może jej nie lubić ☺ Zapoznaj się z jej mini-dokumentem dla the deets.

Styl: Elektro

Gdzie można ją usłyszeć: Lollapalooza

12. Isa Gt

isa_tour

Bio: Wirowała w rytmie cumbia w Baltimore, określiła się jako DJ w Londynie, aż w końcu kulumbijska twórczyni filmowa/artystka/MC/właścicielka wytwórni Isa GT zajęła się produkcją. Słuchaczki i słuchacze byli dość pozytywnie nastawieni do jej EP-ki PA Chikrri, ale całkowicie stracili głowę dla krążka Leyenda.

Styl: Global Bass

Gdzie można ją usłyszeć: Wszędzie na naszej planecie, burzliwie tworzącą nowe kawałki wraz ze swoją niechlubną załogą Girlcore.


11. Kate Simko

2a550593b0130d7205fb7af89508553d

Bio: Pochodząca z Chicago Kate Simko posiada klasyczne wykształcenie muzyczne, ale została producentką muzyki elektronicznej. Łączy uproszczony środkowowschodni house z bystrym twistem. Buduję swoją reputację jako solidna producentka i DJ-ka dzięki wypuszczonym EP-kom i własnemu klubowi nocnemu w Chicago. Jej długo zapowiadany album Lights Out ukazał się dopiero w zeszłym roku.

Styl: Minimal House

Gdzie można ją usłyszeć: Film dokumentalny The Atom Smashers

10. Cooly G

ikonika

Bio: Ta DJ-ka/Producentka ściśle współpracuje z ikoną brytyjskich wytwórni –  Hyberdub. Jednak posiada też własny outlet Dub Organizer. Cooly G jest już dobrze znana w londyńskim undergroundzie poprzez swoje świetne kawałki z domieszką R&B. Z niecierpliwością oczekujemy zbliżającego się debiutu płytowego. Sądzimy, że Cooly G wzbudzi ogromne zainteresowanie.

Styl: House/Dubstep/Garażowa

Gdzie można usłyszeć: Brixton

9. Syd tha Kyd

syd
Bio: Bla, bla, Tyler, bla bla, Earl. Prawda jest taka, że w tym wszystkim chodzi o Syd.  Można argumentować, że za tym projektem stoi mężczyzna. W Odd Future to ona stoi za mężczyzną. Natomiast w The Internet, projekcie z Mattem Martiansem, całkowicie wychodzi z cienia.

Styl: Post Hip-Hop

Gdzie można ją usłyszeć: Kilo Kish brzmi świetnie.

8. Asma Mardoof

DJ_Asma_Portrait_Full_Res
Bio: Połowa projektu o nazwie Nguzunguzu, Asma Mardoof jest dzisiaj jedną z najbardziej energetycznych DJ-ek w tym biznesie. Wchodzi w skład improwizującego duetu, który zmiksował taśmę  M.I.A. Vicki Leekx, i na pewno już o niej słyszałeś/aś. Zapamiętaj jej imię bardzo dobrze i naucz się je poprawnie wymawiać. Artystka tworzy coraz więcej swoich własnych projektów, np. „Sicko” z Bosca dla Akademii Red Bull Music.

Styl: Futurystyczny Global Bass

Gdzie możesz ją usłyszeć: Trasa koncertowa M. I. A

7. JD Samson

JD-Samson
Bio: Zaczynała jako członkimi Le Tigre. Kiedy electro-aktywiści/stki zrobili/ły sobie przerwę, Samson stworzyła MEN. Współpracowała np. z Michaelem O’Neil’em, który przenosił jej bity i politycznie zabarwione teksty na parkiet.

Styl: Ultra disco

Gdzie możesz ją usłyszeć: „My Girls Ft. Peaches” z albumu Christiny Aguilery pt Bionic (Samson wyprodukowała utwór wraz z ekpią z Le Tigre). Albo, dla odmiany, w The Occupy movement.

6. Sarah Young

sarahyoung1
Bio: Sarah Young tworzy niesamowity mix regionalnych stylów, np. moombahton, kuduro,  trap, holenderski house, bhagra, soca czy garaż. W Wielkiej Brytanii grała w nurcie global bass, który to z radością przyjmuje jej muzyczny powrót – zwłaszcza opiniotwórczy Generation Bass. Jej zainteresowanie dźwiękami z różnych zakątków świata rozpoczęło się, gdy producentka po raz pierwszy zaczęła podróżować. Poznawała różne muzyczne smaki, które to z czasem przerodziły się w coraz bardziej nieokiełznane i dzikie kombinacje w jej utworach.

Styl: Globalny bass

Gdzie mogłeś/aś ją usłyszeć: Gościnnie miksuje w Radio 1

5. Faux No

fauxno01
Bio: Niech nie zmyli cię nazwa Faux No, to nadal Reija Lee I Maaike Lebbing, dwie Australijskie artystki rezydujące w Londynie. Pierwotnie sygnowane marką Mad Decent, gdzie grały nieprzyzwoicie łagodne dubstepowe utwory jako Kito & Reija Lee. Teraz, pod inną nazwą, brzmią bardziej wytwornie. Jeśli zmiana nazwy zawsze towarzyszyć będzie muzycznemu rozwojowi duetu, mogą zmieniać nazwę tak często, jak tylko sobie tego życzą.

Styl: Dubstep

Gdzie można je usłyszeć: Na każdej dobrej dubstepowej kompilacji.

4. Ikonika

Ikonika+14
Bio: W świecie elektronicznego undergroundu Sara Abdel-Hamid, znana jako Ikonika, jest uwielbiana przez bywalców/czynie Londyńskich clubów, którzy/re sławią jej imię. Najczęściej określana jest jako producentka dubstepowa, ale jej styl często zaliczany jest do nurtu brytyjskiego garage i house.

Styl: Dubstep, etc.

Gdzie możesz ją usłyszeć: Na ustach każdego prawdziwego/j fana/ki muzyki elektronicznej.

3. Rebbeca i Fiona

rebecca-fiona-482x298
Bio: Te dwie wieloletnie partnerki muzyczne stworzyły podstawy szwedzkiej sceny clubowej i królują na wszelkich muzycznych zestawieniach. Dzięki swoim wysoko energetycznym setom Rebecca Scheja i Fiona Fitzpatrick zdobywają szturmem imprezy – obok takich Dj-ów jak Tiesto i Kaskade. Niestrudzenie piszą pogodne i prężne hity, które niosą muzyczne porozumienie między EDM a elctropopem. Niezwykła nordycka siła natury spowodowała, że duet otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Twórca Muzyki Electro/Dance na rozdaniu szwedzkich Grammy.

Styl: Elektroniczny/Dance

Gdzie można je usłyszeć: Otwarcie Robyn, współpraca z Kaskade

2. Nervo

Nervo

Bio: Australijskie bliźniaczki Mirian i Olivia Nervo to autorki piosenek, które stoją za sukcesem hitu Davida Guetty i Kelly Rowland pt. „When Love Takes Over”, który zdobył nagordę Grammy. Piszą dla wielu, począwszy od Armin Van Burren po Britney Spears. Występowały także na Ibizie, dwa razy na Tomorrowland, rezydowały w ośrodku Wynn i w kasynie w Las Vegas. Nie zadowoliły się faktem, że wprost rozsadzały brytyjskie notowania, współpracując z Afrojack i Steve Aoki, dlatego mają swój własny radio show z Siriusem pt. NERVOnation.

Styl: Electro Dance/ Dance Pop

Gdzie można je usłyszeć: W radio, wszędzie na świecie

1. Maya Jane Coles

img_8095

Bio: Jeżeli kiedykolwiek interesowałeś/aś się muzyką house (a nawet jeżeli nie), to najprawdopodobniej wiesz, że Maya Jane Coles rozkłada na łopatki. Po prostu nie mogliśmy/łyśmy stworzyć niniejszego zestawienia bez włączenia w nie brytyjskiej producentki, inżynierki i DJki, która jest sławna dzięki doskonałej jakości, jaką wprowadza do undergroundowego house. W 2011 została wybrana Najlepszym Odkryciem na rozdaniu nagród dla DJ-ów na Ibizie. Uznana także za Producentkę Roku przez DJ Mag. Ochrzczona przez Mixmagand Największmy Przełomem wśród DJ-ów, zajęła 9 miejsce na liście Resident Advisor’s DJ. Jeżeli wkrótce nie zwieńczy zestawienia Top 100 DJ/ek, na pewno będziemy dociekać przyczyny.

Styl: House, czasami hybrydowy dubtronic np. „She is Danger” z wokalistką Leną Cullen.

Gdzie można ją usłyszeć: Glastonbury, Bestival i każdy podobny festiwal na naszej planecie.

Tłumaczenie: Ania Karnaś

design & theme: www.bazingadesigns.com