Podpaliły materace w proteście przeciwko przemocy seksualnej w domu opieki dla sierot i osób doświadczających przemocy. Zginęło 39 nastolatek

Matylda Jonas-Kowalik

Protesty krewnych ofiar po tragicznym pożarze w domu opieki dla nastolatków w Gwatemali. Co najmniej 39 nastolatek zginęło w tragicznym pożarze niedaleko San José Pinula, 25 kilometrów od gwatemalskiej stolicy. Grupa dziewczyn zamieszkujących Virgen de Asunción – dom opieki dla sierot i osób doświadczających przemocy – podpaliła w środę w nocy materace, by zaprotestować przeciwko przemocy seksualnej opiekunów i okropnym warunkom życia. 

Państwowy dom opieki, choć przystosowany dla 500 osób, był domem dla ponad 800 nastolatek i nastolatków. Nieporadna ewakuacja i opóźniona reakcja służb ratunkowych to tylko niektóre z przyczyn wysokiego bilansu ofiar. Dodatkowo, cześć dziewczyn najprawdopodobniej była zamknięta w dormitoriach na klucz, ze względu na poprzednie próby ucieczki.

Zrozpaczeni krewni ofiar zebrali się pod Virgen de Asunción by opłakiwać bliskich i wymóc na władzach szybkie śledztwo. Ze względu na duży stopień niedożywienia i uliczną przemoc, w tym gangi rekrutujące nieletnich, Gwatemala jest uważana za jedno z najgorszych miejsc do dorastania.

design & theme: www.bazingadesigns.com