Roman Polański i Bill Cosby wyrzuceni z Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej

Iga Dzieciuchowicz

Decyzja o usunięciu Polańskiego i Cosby’ego z grona artystów i artystek zasiadających w słynnej Akademii została podjęta 1 maja. Dwa dni później poinformowały o niej światowe agencje prasowe. Według komisji, która orzekała w tej sprawie, decyzja jest podyktowana „dbałością o standardy etyczne Akademii”. Obaj artyści zostali oskarżeni o molestowanie seksualne – sąd właśnie uznał Cosby’ego winnym napaści seksualnej na Andreę Constand, a sprawa Polańskiego o uprawianie seksu z nieletnią Samanthą Gailey toczy się już od 40 lat.

Słynny komik Bill Cosby w ubiegłym tygodniu został uznany winnym trzech aktów napaści na tle seksualnym – miał m.in. zgwałcić swoją znajomą, koszykarkę Andreę Constand po tym, jak dosypał jej do drinka środków odurzających. Ponadto o molestowanie oskarżyło go publicznie ponad 50 kobiet. Cosby został na razie zwolniony za kaucją, grozi mu 30 lat więzienia.

W 1978 roku Polański został uznany winnym przemocy wobec nieletniej – w domu Jacka Nicholsona miał odurzyć i wykorzystać seksualnie 13-letnią Samanthę Gailey (dziś Geimer). Na mocy zawartej wtedy ugody Polański przyznał się do winy, spędził też 42 dni w zakładzie karnym. Jednak przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody. Władze USA do dziś czekają na zgodę na ekstradycję Polańskiego, ale polski Sąd Najwyższy uznał, że jest to niedopuszczalne prawnie (mimo nacisków prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który wniósł o kasację wyroku krakowskiego sądu i chciał zwrotu sprawy o ekstradycję). Polański przebywa obecnie w Krakowie na festiwalu Netia Off Camera, gdzie promuje swój najnowszy film „Prawdziwa historia”.

Z szeregów Akademii wydalono też Harveya Weinsteina, który również został oskarżony o molestowanie przez kilkadziesiąt kobiet z branży filmowej. Publiczne oskarżenia wobec jednego z najbardziej wpływowych producentów Hollywood zainicjowały słynną akcję #metoo, w której kobiety z całego świata dzieliły się swoimi doświadczeniami przemocy na tle seksualnym.

design & theme: www.bazingadesigns.com