„Po trupach do zysku” na Karolkowej: prąd odcięty, czynsz 4-krotnie wyższy

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Korekta: Edgar Lewandowski

Zamurować lokatora, zlikwidować toalety przekształcić je w odrębne mieszkania pod wynajem, odciąć prąd, zdewastować kamienicę pod pozorem remontu, podwyższyć 4-krotnie czynsz – spółki posiadające kamienicę przy Karolkowej 9 od lat podejmują szereg brutalnych prób wysiedlenia biedniejszych lokatorów dla uzyskania jak największych profitów z nieruchomości. 

doscnekania 3

Były dom socjalny przy Karolkowej 9 na warszawskiej Woli to smutny pomnik reprywatyzacji. Spadkobiercy podzielili się piętrami i odsprzedali je różnym spółkom. Tuż obok luksusowych wieżowców i osiedli deweloperskich, lokatorzy od wielu lat zmagają się z szerokim repertuarem nękania.

Spółka Misterium i jej szef, Daniel Piesto (wykładowca uczelni dla przedsiębiorców ASBIRO), chwalą się innowacyjnymi metodami osiągania zysków z nieruchomości. Pani Elżbieta z parteru na Karolkowej przed tygodniem otrzymała nakaz natychmiastowego opuszczenia lokalu. Zimą tego roku Misterium zabrało pani Elżbiecie toaletę i przekształciło ją w osobne mieszkanie do wynajęcia (wcześniej władze miasta wyposażyły budynek we wspólnotowe toalety, po jednej na piętro). Pod pozorem remontu parter został zdewastowany. Władze dzielnicy odmówiły pani Elżbiecie lokalu z puli miejskiej, argumentując, że zajmuje lokal bez zgody właściciela. Czy czekają, aż pani Elżbieta wyląduje na bruku albo na cmentarzu?

doscnekania3 2Pani Elżbieta podpisuje wnioski do PINBudu, prokuratury i właściciela

Pan Andrzejbudowlaniecmieszka w korytarzu u sąsiadów. Spotkaliśmy go, gdy oglądał transmisję z protestów w sprawie niezależności polskiego sądownictwa. Drzwi do jego lokalu przedsiębiorca zamurował, skromny dobytek robotnika wyrzucił na śmietnik.

Inni lokatorzy ledwo utrzymują się w domu „legalnie”, kwestionując w sądach 4-krotne już podwyżki czynszów. Właściciele próbują zmusić ich do opuszczenia mieszkań, robiąc dziury w sufitach i podłogach. Mieszkańcy, ze wsparciem Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Kolektywu Syrena, składają wnioski do prokuratury o nękanie, apelują do nadzoru budowlanego o usunięcie utrudnień na koszt właścicieli.

doscnekania2 2

Sprawa szykan i dewastacji na Karolkowej 9 trwa już jednak zbyt długo. Najwyższy czas, żeby ratusz odebrał kamienicę czyścicielom. Metody „po trupach do zysku” muszą się skończyć! Przedsiębiorcy z Karolkowej notorycznie ignorują swoje obowiązki wynikające z umowy o użytkowanie wieczyste z Ratuszem. Czas zerwać tę umowę! 

Apelujemy do Ratusza: odebrać Karolkową 9 czyścicielom, oddać mieszkania lokatorom! Wola walczy z reprywatyzacją!  

design & theme: www.bazingadesigns.com