PIKNIK GOLGOTA – zrób to sam/a!

W piątek, 20 Czerwca, Dyrektor Malta Festival odwołał pokazy spektaklu „Golgota Picnic” Rodriga Garcii, ponieważ nie był w stanie zapewnić bezpieczeństwa widzom tego spektaklu.  Różne organizacje zapowiadały protesty i zakłócanie przebiegu spektaklu.  Ta decyzja stworzyła sytuację, w której pogwałcone zostały podstawowe prawa konstytucyjne: – prawo do bezpieczeństwa, do swobodnego uczestniczenia w kulturze, do wolności ekspresji artystycznej.  

65dbfcd2-f71c-11e3-a6ea-0025b511229e

Jako reakcję na tę sytuację, w piątek, 27 Czerwca, 2014 r., czyli w dniu, kiedy ten spektakl miał być pokazany, różne instytucje kultury w całej Polsce organizują swoje PIKNIKI GOLGOTA, by odzyskać dla obywateli te podstawowe prawa konstytucyjne. Jest to akcja ogólnopolska, i każda instytucja, której droga jest wolność, może w niej uczestniczyć.  Każdy PIKNIK GOLGOTA – oprócz kulturalnego spotkania – będzie okazją, by się zapoznać z tekstem Rodriga Garcii czy zapisem jego spektaklu.  

Jak? Proponujemy 3 sposoby wykorzystania scenariusza Golgota Picnic:

1. Dla teatrów: czytanie tekstu z aktorami, przed widownią, w konwencji „czytania dramatu”. 

2. Dla bibliotek : zorganizowanie grupy czytelniczej, która wspólnie przeczyta dramat Garcii, i dla której tekst dramatu będzie pretekstem do dyskusji.

3. Grupowe czytanie całości tekstu.  W Poznaniu, w piątek wieczorem, będzie to wyglądało tak:

Wydrukujemy tekst w wielu egzemplarzach.

Zbierzemy się w miejscu publicznym. Zaprosimy wszystkich, którzy sprzeciwiają się zaistniałej sytuacji, do przyjścia.

Rozdamy tekst zebranym osobom.

Przeczytamy ten tekst razem, jednym wspólnym głosem. Głośno. Bardzo głośno.

4. Pokaz nagrania spektaklu Rodrigo Garcii. (Jest to nagranie bez podpisów).

Można też oczywiście ten tekst wykorzystać inaczej, fragmentarycznie, do dyskusji, przed pokazem filmu, na spotkaniu, przy innej okazji. Zapraszamy do zorganizowania czegoś podobnego we własnym domu kultury/teatrze/kinie/bibliotece/barze/klubokawiarni. Chcemy pokazać, że się nie boimy, nie damy się zastraszyć, a próby ocenzurowania kultury powodują, że jest nas więcej i jesteśmy jeszcze bardziej zaangażowani.

Cokolwiek zrobicie, dzielcie się tym na mediach społecznościowych, z hasztagiem #GolgotaPicnic. Koniecznie wrzucajcie też dokumentację wydarzeń – zdjęcia, krótkie filmiki.

Jeśli chcecie się dołączyć, piszcie na piknikpolska@gmail.com

Powodzenia!

UWAGA: Autor tekstu „Golgota Picnic” oraz spektaklu „Golgota Picnic” Rodrigo Garcia zgadza się na wykorzystanie tekstu jego dramatu oraz zapisu audiowizualnego spektaklu na potrzeby akcji „PIKNIK GOLGOTA – zrób to sam!”

PS: Tekst Golgota Picnic ma 16 stron. Nagranie video trwa ok. 3 godziny.

design & theme: www.bazingadesigns.com