Tajwan: Pierwsze państwo azjatyckie z równością małżeńską

Agata Urbanik, Sławek Wodzyński i Janek Dzierzgowski z Miłość Nie Wyklucza

W dzisiejszym orzeczeniu Sąd Konstytucyjny Tajwanu opowiedział się za prawem par jednopłciowych do małżeństw. Sprawę przed Sąd wniósł wieloletni działacz na rzecz osób LGBT+ Chi Chia-wei; dołączyło do niego miasto Tajpej.

rownosc

Sędziowie uznali przepisy tajwańskiego kodeksu cywilnego, umożliwiające zawarcie związku jedynie parom osób różnej płci, za niezgodne z art. 7 Konstytucji (prawo do równego traktowania) oraz art. 22 Konstytucji (prawo do małżeństwa). Sąd nakazał odpowiednim władzom zmianę przepisów kodeksu cywilnego albo uchwalenie nowej ustawy, aby zapewnić równe prawa do zawierania małżeństw.

Jeśli odpowiednie przepisy nie wejdą w życie w ciągu 2 lat, wówczas pary jednopłciowe będą mogły zarejestrować swój związek poprzez złożenie dokumentu na piśmie, podpisanego przez co najmniej dwóch świadków.

Rządząca obecnie Partia Demokratycznego Postępu popiera równość małżeńską, podobnie jak aktualna prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, dlatego należy się spodziewać szybkiej realizacji dzisiejszego orzeczenia.

Po ogłoszeniu wyroku setki par świętowały w Tajpej na demonstracji zorganizowanej przez tajwańską grupę Koalicja na rzecz Równości Małżeńskiej, krzycząc „Nareszcie możemy się pobrać!”.

Wyrok kończy ponad trzydziestoletnie starania o wprowadzenie małżeństw dla wszystkich. Chi Chia-wei, 59-letni aktywista, próbował zawrzeć związek małżeński ze swoim partnerem już w 1986 roku. Złożył wówczas petycję do parlamentu o dopuszczenie małżeństw jednopłciowych. Został uwięziony na 5 miesięcy – na Tajwanie trwał stan wojenny, a politycy określili jego wniosek jako „perwersję mniejszości”.

Sam Chi zapytany o sprawę jeszcze przed ogłoszeniem wyroku powiedział The Guardian:

„Wprowadzenie małżeństw [jednopłciowych] będzie oznaczało, że tajwański kodeks cywilny i konstytucja uznają osoby homoseksualne za ludzi. Jeśli prawo zostanie zmienione, tajwańskiej społeczności LGBT zostaną przyznane prawa człowieka”.

Cieszymy się z tego historycznego zwycięstwa!


Pomóż wprowadzić nam równość małżeńską w Polsce

design & theme: www.bazingadesigns.com