Marvia Malik, pierwsza transgenderowa prezenterka w pakistańskiej telewizji

Iga Dzieciuchowicz

W postępowej telewizji Kohenoor News w Pakistanie zadebiutowała pierwsza transgenderowa dziennikarka – Marvia Malik. 21-letnia aktywistka walcząca o prawa osób transpłciowych podkreśla, że mniejszości seksualne i osoby transpłciowe są zdolne do każdej pracy i mogą robić to, co chcą.

Mówi też o wielkiej potrzebie edukacji społecznej w zakresie praw osób LGBTQ. Według najnowszego spisu ludności w Pakistanie w 2017 roku 10 tys. osób identyfikowało się jako osoby transpłciowe. Senat Pakistanu uchwalił na początku marca przełomowy projekt ustawy chroniący prawa transpłciowej społeczności. Jej przepis przewidują przyznanie prawa do korekty płci w krajowych dowodach osobistych, dziedziczenie majątku i zakaz dyskryminowania w przypadku zajmowania miejsca w urzędach publicznych.

Należy też zmienić podejście społeczeństwa do przepisów, by rzeczywiście były one wdrożone i traktowane poważnie” – mówi Malik.

Marvia Malik uświadomiła sobie, że jest osobą transpłciową już jako dziecko – od 15 roku życia nie mieszka z rodziną i utrzymuje się sama. Chcę być dla kolejnych pokoleń inspiracją do zmiany i dowodem na to, że można nas akceptować, że w naszym kraju istnieją dla nas życiowe szanse” – tłumaczy. Szef dziennikarki Bilal Ashraf przyznał, że podczas rekrutacji nie zdawał sobie sprawy z transpłciowości kandydatki.

– Nie będziemy dyskryminować, każdy ma marzenia, każdy ma cele, a wiele z tych talentów zostaje wrzuconych do śmietnika, nieodkrytych z powodu uprzedzeń w społeczeństwie – wyjaśnia Asharf.

Telewizja, w której oboje pracują ma być kanałem, który daje szanse kobietom z różnych środowisk i osobom z niepełnosprawnościami. Osoby transseksualne i transpłciowe żyją w Pakistanie na marginesie społeczeństwa, są zmuszane do prostytucji i żebrania, a także stanowią drugą najbardziej narażoną grupę na zakażenie HIV i AIDS – analizuje NAZA, pakistańska organizacja pozarządowa, która zapewnia opiekę medyczną osobom LGBTQ w tym kraju.

design & theme: www.bazingadesigns.com