PeriodFest: Jak polubić miesiączkę

Jutro (24. maja) rusza w Poznaniu PeriodFest – festiwal pozytywnej opowieści o cielesności. Organizatorki chcą odczarować negatywne mity kłębiące się wokół menstruacji, dać przestrzeń do wymiany doświadczeń i wiedzy.

menstru3„Primavera”, Małgorzata Maciaszek

W Psie andaluzyjskim (Nowowiejskiego 17) odbędą się warsztaty dla dziewczyn w wieku 11-14 lat prowadzone przez ekspertki: psycholożki i seksuolożki, działające na co dzień w ramach Stowarzyszenia Kobiet Konsola.

Do debaty o obrazie kobiecego ciała w literaturze, sztukach wizualnych i mass mediach zaproszono akademiczki – dr hab. Monikę Bakke, dr Katarzynę Lewandowską, Natalię Miłuńską, Maję Staśko i dr Lucynę Marzec.

Na uczestniczki i uczestników czekają też działania performatywne: Re_wolta, będąca efektem długiej współpracy na temacie przemocy wobec kobiet. Projekt obejmował m.in. współpracę z aktywistkami z Meksyku, które tworzą rzeczywistość naprawczą wyciągającą z traumy kobiety padające ofiarom gwałtów i molestowania. Ponadto Pink & Yellow (czyli Monika Wińczyk i Magdalena Mellin), kolektyw, który zadebiutował na tegorocznej Manifie Poznań krytyką przemocowej władzy. W piątkowy wieczór wystąpi SIKSA – feministyczna, antynacjonalistyczna interwencja muzyczna.

Przez cały czas trwania festu w mniejszej sali będzie można oglądać wystawę „Czerwona” Małgorzaty Maciaszek, inicjatorki wydarzenia. Autorka makatki „Paradise Lost” zaprezentuje swoje wideo „Primavera” i instalację-namiot menstruacyjny. 

rewoltRe_wolta (fot. Maciej Sierpień)

Od środy do niedzieli trwa także zbiórka środków higienicznych i antykoncepcyjnych dla uchodźczyń i kobiet bezdomnych – każda osoba, która coś przyniesie, bierze udział w loterii. Rozlosowane zostaną kubeczki menstruacyjne LadyCup i podpaski wielorazowe Naya. 

FB

design & theme: www.bazingadesigns.com